Diyabetik farelerde makrofaj deplesyonunun yara iyileşmesine etkisi
The effect of macrophage depletion on wound healing at diabetic mice
- Tez No: 225877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBİN HOŞNUTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar, yara iyileşmesi için ?olmazsa olmaz? denilen makrofajların, diyabetik yaralarda -tam tersine- iyileşmeyi olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir.Bu tezin amacı, makrofajların diyabetik yaradan uzaklaştırılmasının iyileşmeye katkıda bulunabileceği hipotezinden yola çıkarak diyabetik farelerde makrofaj deplesyonunun yara iyileşmesine etkisini incelemektir.A) Cerrahi işlem: Balb/c cinsi farelerin sırt bölgesinde kare şeklinde (1x1cm) tam kat deri defekti oluşturuldu. Kaudalde 3 cm'lik insizyon yapıldı ve sütüre edildi.B) Medikasyon: Makrofaj deplesyonu yapılacak farelere lipozomal klodronat (0,2ml/fare) kuyruk veninden preoperatif 2.gün ve postoperatif 4.gün injekte edildi.Diyabetize edilecek farelere ise 18 saat aç bırakıldıktan sonra 150mg/kg dozda, serum fizyolojikte (%0.9NaCl) çözülmüş alloksan periton içi yolla uygulandı. Bu uygulama 48 saatte bir toplam üç kez tekrarlandı.C) Deney grupları:GRUP 1 (kontrol grubu,n=16): Cerrahi yaralar oluşturularak serum fizyolojik dışında hiçbir medikasyon uygulanmadı.GRUP 2 (diyabet grubu,n=20): Alloksan ile diyabetize edildi.GRUP 3 (makrofaj deplesyon grubu,n=16): Makrofaj deplesyonu için lipozomal klodronat solusyonu kuyruk veninden enjekte edildi.GRUP 4 (makrofaj deplesyonu+diyabet grubu,n=20): Alloksan ile diyabetize edilen farelere Lipozomal klodronat enjekte edilerek makrofaj deplesyonu uygulandı.D) Ölçme-değerlendirme: Tüm gruplarda farklı günlerde yara alanı ölçümü (3.,5.,7.gün), yara kopma kuvveti ölçümü (5.,7. gün) ve histopatolojik değerlendirme(1.,3.,5.,7.gün) yapıldı.Tüm günlerdeki ölçüm ve değerlendirmeler göz önüne alındığında beklendiği üzere en iyi yara iyileşmesi grup 1'de görüldü. En kötü yara iyileşmesi grup 2 ve grup 3'te görüldü. Makrofaj deplesyonu yapılmış diyabetik grup (grup 4) hipotezimize uygun olarak kontrol grubundan sonra en iyi iyileşen grup olarak tespit edildi.Sonuç olarak; diyabetik yaralarda fonksiyonları bozulmuş olan makrofajların yara bölgesinden uzaklaştırılmasının, kronikleşme sürecini kırarak yara iyileşmesine olumlu yönde katkıda bulunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
As is known, macrophages are essential in wound healing process. However, in recent years, studies in the literature shows that macrophages in diabetic conditions are pernicious for wound healing process. As a hypothesis, we have thought that banising the macrophages from the wound site can improve wound healing process in diabetic conditions and the aim of this study is investigating the effect of macrophage depletion in wound healing process at diabetic mice.A) Surgical procedure: In a square shaped (1x1 cm) full-layer skin defect formed on the back of mice. Caudally, 3 cm incision have been made and then sutured on the back of mice.B) Medication: For macrophage depletion, liposomal clodronate (0,2ml/mouse) was injected from the tail vein of mice at preoperative 2. day and postoperative 4. day. For devoloping diabetes mellitus, 150mg/kg alloxan was injected intraperitoneally 3 times with 48 hours intervals.C) Groups:GROUP 1 (control group, n=16): Surgical wounds have been formed. No any medication applied except 0.9% sodium chloride.GROUP 2 (diabetic group, n=20): Mice have been formed as diabetic by alloxan injection.GROUP 3 (macrophage depletion group, n=16): Macrophage depletion have been formed by injection of liposomal clodronate from tail vein.GROUP 4 (macrophage depletion + diabetic group, n=20): Mice have been formed as diabetic by alloxan injection and macrophage depletion have been formed by injection of liposomal clodronate from tail vein.D) Measurment-Evaluation: Wound area measurements have been made in all groups at day 3, 5 and 7. wound tensile strength measurments have been made in all groups at day 5 and 7. Histopathological evaluation have made at day 1, 3, 5, 7.When the all results have been evaluated, the best wound healing have been developed in group 1. The worst wound healing have been developed in group 2 and group 3. After the control group, the best wound healing have been developed in group 4 and this condition is compatible with our hypothesis.As a result, we are thinking that banising the macrophages from the wound site can improve wound healing by breaking chronic inflamation process.