Phokaia'daki Athena Tapınağı kazısında ele geçen palmiye yapraklı sütun başlığı
The palm leaf capital found in excavation of Temple of the Athena in Phokaia
- Tez No: 330112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Palmiye sütun başlıkları, Palmiye ağacından türediği ve kökeninin Mısır'daki örneklerine dayandığı kabul edilmektedir. Bu başlık tipinin, Girit ve Yunan Dünyasının MÖ 1. binin ilk yarısındaki örnekleri değerlendirildiğinde, Arkades, Delphi'deki Massalia ve Klazomenai Hazine Binalarındaki örnekler ve Phokaia örneği olmak üzere, toplam dört yerde karşımıza çıkmaktadır. Arkades palmiye başlığı (MÖ 7. yüzyılın ortası), boyutunun küçük olması sebebiyle, mimaride kullanılmadığı anlaşılmaktadır. Bu başlık, en eski Yunan taş sütun başlığıdır. Bunların içindeki Phokaia başlığı ise, mimaride kullanılan en eski palmiye yapraklı taş başlıktır (MÖ 6. yüzyılın başları). Bu başlığın gözenekli Foça tüf taşından yapılan Athena Tapınağının pronaosunda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Massalia ve Klazomenai Hazine binalarının sütun başlıkları (Klazomenai başlığı MÖ550-Massalia Başlığı MÖ 540-530), Phokaia başlığının bir kopyası olarak yapıldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Palm capitals are derived from the palm tree and the origin of the column capitals are accepted based on the examples of Egypt. This type of capitals, Crete and Greek World in BC to the 1st Millenium in the first half of the samples evaluated, in Arkades the palm capital, in Delphi at The Treasury Buildings of Massalia and Klazomenai examples and including Phokaia example a total of four places emerge. Arkades palm capital (middle of 7. Century BC) , due to small size, understood that it is not used in architecture. This capital is the oldest of Greek stone capital. In these, Phokaia capital is the oldest palm leafy stone capital used in architecture (the beginning of the 6th century BC). This capital using Foca porous tuff stone made the pronaos of Athena Temple is estimated. Massalia and Klazomenai The column capitals of The Treasury Buildings (Klazomenai capital 550 BC- Massalia capital 540-530 BC) was made as a copy of Phokaia capital understood.