Ulus-ötesi göç ağları ve sosyal alanların oluşumu: Ermenistan'dan Türkiye'ye işgücü göçü üzerine sosyolojik bir araştırma
Transnational migration networks and building of social fields: A sociological research on labour migration from Armenia to Turkey
  1. Tez No: 330135
  2. Yazar: LÜLÜFER KÖRÜKMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez, 1990ların başında başlayan, Ermenistan'dan Türkiye'ye işgücü göçünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu göç akışı, göçle birlikte köken ve hedef ülke dışında üçüncü bir sosyal alanın oluştuğunu ileri süren ulus-ötecilik perspektifinden değerlendirilmiştir. Göçmen ağları, ulus-ötesi sosyal alanın analiz edilmesi amacıyla analitik araç kullanılmıştır. Göç ağlarının yapısının yanı sıra içeriğinin de ortaya konulması amacıyla ise sosyal sermaye yaklaşımı benimsenmiştir.Tezin alan çalışması kapsamında, İstanbul'da göçmenler ve göçmen olmayanlarla ?Ermenistanlı göçmenler, Türkiyeli Ermeniler ve Türkler- yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir.Çalışma, sosyal sermayenin ağ kurma, ağa dâhil olma ve dışlanmadaki fonksiyonu ve ulus-ötesi alanların oluşumunda bunların etkilerini göstermeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the labour migration flows from Armenia to Turkey after dissolution of the Soviet Union. The flows aimed to be understood in frame of transnationalism which argues a third social field above home and destination countries. Migrant networks are used a methodological tool to reveal interpersonal relations as well as relations that immigrants involved in institutional sphere. Social capital approach used in order to understand not only the network structure but also its content.This study based on the results of a fieldwork made in Istanbul among both immigrants and non-immigrants, namely Armenian immigrants and, members of Armenian minority of Turkey and Turks. Fieldwork was composed of semi-structured interviews.The study has shown the role of social capital in networking, inclusion or exclusion the networks, and of those in creation of transnational social fields