Kurumsal kimlik ve marka imajı oluşturmada IKEA örneği
The IKEA example of building corporate identity and brand image
- Tez No: 330138
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ZİYA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde birçok kuruluş, toplam kalite anlayışını benimsemiş ve kurumsal bir stratejiyle kurumsal kimliğini oluşturma çabası içine girmiştir. Bu proje ile kurumsal kimlik tasarımında markalaşma yolunda tasarım unsurları arasında eşgüdüm sağlama, kurum hakkında olumlu ve akılda kalıcı bir izlenim yaratabilmek için izlenilecek yollar anlatılmaktır. Bu yol ve yöntemler, kurumsal kimlik oluşturmada grafik tasarım ilke ve öğelerini kullanarak; görsellerin hazırlanması ve uygulanmasında başarılı örnekler veren, tasarımlarında sadelik ve işlevselliği temel alan IKEA örneği ile ortaya çıkmaktadır.IKEA örneğinden yola çıkılarak hazırlanan bu araştırmada, reklam sektörünün başlıca hedeflerinden biri olan kurumsal kimlik kavramından başlayarak, özellikle marka imajı yaratma sürecinde durulmuş ve bu sürecin kurumsal reklam çeşitleri ile desteklendiğinde hedef kitle üzerinde yarattığı etkiye değinilmiştir. IKEA yetkilileri ile ilişki kurularak gözlem ve incelemeler ile sürdürülen çalışmada şirketin kuruluşundan bugüne kadar yaratmış olduğu marka imajı, şirketin diğer konumlandırma stratejilerinin yanısıra, reklam kampanyaları için birlikte çalıştığı ajansların hazırlamış olduğu tasarımlar ile ilişkilendirilmiş, dolayısıyla tarihsel betimleme yöntemi kullanılarak örnek üzerinden kurumsal kimlik tasarımlarının marka imajı yaratma süreci ile bağlantısı değerlendirilip, nitel bir araştırma gerçekleşmiştir.Görsel iletişimde büyük payı olan kurumsal kimlik tasarımları topluma kolay ve etkili bir şekilde ulaşmaktadır. Bu nedenle bir eğitimci ve grafik tasarımcı olarak, yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin topluma karşı görev ve sorumlulukları artmaktadır. Bu araştırmanın; grafik tasarım öğrencilerini ve bu alanda çalışan tasarımcıları bilgilendireceği, ürün ya da hizmetlerin yanı sıra, bu ürün ya da hizmeti üreten kurumun da ulusal ve Uluslar arası düzeyde tanıtılmasına yardımcı olacağı ve bu yolla tüketiciyi eğiteceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, many organizations have adopted a total quality approach in an effort to create the corporate identity and corporate strategy. This projects intends to ensure coordination among design elements of branding in corporate identity design and explain methods to create a positive and memorable impression of the corporation. These methods are demonstrated by the example of IKEA's design, which is based on simplicity and functionality. Using graphic design principles and elements in corporate identity creation, IKEA has produced exellent examples of successful preparation and implementation of visuals.First, this study explains one of major goals of the advertising industry, which is corporate identity. Second, it explores the process of brand image creation, and the effect of this porcess on the target market when supported by different types of corporate advertising. Through ongoing observations of IKEA processes and interviews with IKEA officials, this study associates the brand image IKEA has established since it's inception to the designs prepared by the agencies IKEA worked with for its advertising campaigns. Employing the historical description method, this qualitiative study evaluates the relationship between IKEA's image and the process of brand image creation in corporate identity design.Accounting for a large share in visual communication, corporate identity designs reach the community easily and effectively. Therefore, as educators and graphic designers, graduate students have increasing duties and responsibilities to society. This research aims to inform graphic design students and designers working in this field, educate the consumers and help promote organizations that provide products and services at the national and international level.