Kurumsal kimlik tasarımının markalaşmadaki önemi: Keramika kurumsal kimlik tasarımı örneği
The importance of corporate identity design in branding: Keramika corporate identity design example
- Tez No: 737256
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İşletme, Fine Arts, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz ekonomik dünyasında firmalar, küreselleşen ve hızlı gelişen rekabet ortamında ayakta durmak ve sürdürülebilir gelişimi sağlayabilmek için çaba sarf etmektedirler. Bunun için rakiplerinden farklılaşmayı ve daha büyük pazar payına ulaşmayı hedeflemişlerdir. Ancak hızla büyüyen ve gelişen teknoloji ile imal edilen ürünlerin taşıdığı özellikler, belirgin farklılıkları oldukça azaltmış ve kalite bakımdan da bir bakıma standartlaşmaya doğru bir ivme kazandığı görülmüştür. Bu durum firmaların marka kimliği oluşturarak daha güvenilir olduğunu kabul ettirmeye ve pazarda tanınırlığını arttırmaya itmiştir. Bu sektörlerden biri de seramik sektörüdür denilebilir. Özellikle Türkiye'deki sofra seramiği üretiminde Dünya'da söz sahibi olan ve olmaya devam edeceği öngörülen sektör ürünlerini hem dekor hem de form olarak farklılaştırmaya çabalarken marka kimliği oluşturma açısından da kendisini yenilemektedir. Bu firmalardan biri de Kütahya'da üretim yapan Keramika firmasıdır. Bu çalışma Keramika firmasının marka kimliği ve marka imajı oluşturma ihtiyacı göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bu kapsamda firmanın mevcut kullanılan logosu üzerinde çok az değişikliği gidilerek öncelikle amblem, sonrasında ise firmanın ihtiyaç duyduğu tüm kurumsal kimlik tasarımları hazırlanmıştır. Amblem hazırlanmadan önce iç paydaşlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uzman kanılarına da müracaat edilmiştir. Elde edilen verilere göre firmanın görünürlükleri, kurumsal kimlik rehberi, yeni tanıtım modelleri, sosyal sorumluluk projeleri ve marka çalışmaları üzerine uygulamalar yapılmıştır. Yapılan uygulamalar iç paydaşların onayı ile ürün/ürünlere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's economic world, companies are striving to survive in a globalizing and rapidly developing competitive environment and to ensure sustainable development. For this, they aimed to differentiate from their competitors and to reach a larger market share. However, the features of the products manufactured with the rapidly growing and developing technology have considerably reduced the significant differences and it has been observed that they have gained momentum towards standardization in terms of quality. This situation has forced companies to establish a brand identity to be more reliable and to increase their recognition in the market. It can be said that one of these sectors is the ceramics sector. One of these companies is Keramika, which produces in Kütahya. This study has been prepared by taking into consideration the need to create brand identity and brand image of Keramika company. In this context, the company's existing logo was changed very little, and first of all, the emblem and then all the corporate identity designs needed by the company were prepared. Before the emblem was prepared, interviews were held with internal stakeholders. In addition, expert opinions were also consulted. According to the data obtained, studies were made on the company's visibility, corporate identity guide, new promotional models, social responsibility projects and brand studies. Studies made were transformed into products/products with the approval of internal stakeholders.