GATA 1000+200 yataklı eğitim hastanesinde ameliyat ve uyanma odalarının simülasyon tekniği ile planlaması
Planning of operating and recovery rooms with simulation technic at GMMA 1000+200 baas tranning hospital.
- Tez No: 33016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hastaneler, Anesthesiology and Reanimation, Hospitals
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
VI. ÖZET Hastane yönetimlerinin asıl amacı, en düşük maliyetle en fazla sayıda hastaya kaliteli sağlık hizmeti sağlamaktır. İlmi I unu I mile lı.-ıtıl:n knbu I ti r» y i n ı ru nl:k 11 ftywcrck önmrıll ünitelerden biride ameliyathanerdir. Ameliyathaneler, çok iyi eğitim görmüş personel ve çok özel tıbbi cihazlar için büyük yatırımlar gerektirdiğinden sağlık sistemi içerisinde çok pahalı bir hizmet ünitesi durumundadır. Bu nedenlerden dolayı ameliyathanelerin en yüksek verimlilikte çalıştırılması hastane yönetimi ve hastane maliyetleri açısından bir zorunluluktur. Operasyonlar için ihtiyaç duyulan zamanın önceden iyi tahmin edilememesi, ameliyathanelerin önceden belirlenmiş olan programlarının uygulanmasında çeşitli zorlukların ortaya çıkmasına neden olmakta, aynı zamanda ameliyathane verimliliğinde bir düşüşe neden olmaktadır. Bu çalışmada, GATA 1000+200 yataklı Eğitim Hastanps* ameliyathanesine hasta giriş ve çıkışını planlamak amacıyla 03/10/1994 - 04/11/1994 tarihleri arasında ameliyat olan hastaların, ameliyat ve uyanma odalarını kullanım durumları ortaya konularak, mevcut ameliyathane sisteminin daha yükse! bir kapasitede çalıştırılabilme imkanları aranmıştır Bu amaçla ameliyathaneye ait veriler analiz edilerek, sistemin hasta geliş mekanizması ve servis zaman dağılımları bulunmuştur. Bu dağılımlarla Monte Karlo Simülasyon yöntemi çalıştırılarak ameliyathanenin daha yüksek bir kapasitede çalıştır ılabil iri igi araştırılmıştır. 132
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The main target of hospital administration is to provide l.lm h.inl. Inn l I I. cam ı,u moru patlonto at the lowest cost. Operating rooms are one of the most important units in hospitals which have the greatest effect on the number of patients admitted to the hospital. Operating rooms are the most expencive serving units in the health system because of the high necessity for well-trained personnel and very specialized medical equipments. Therefor, employing operating rooms with optimum productivity is a necessity for hospital administiration when considering hospital expenditure. The uncertain time-soon required for operations results in difficulties regarding administiration on of previously scheduled operations which also causes a meaningful decrease in the productivity, level of operating rooms. In this study the in and out-patient scheduling of the operating rooms at GATA Training Hospital which has a 1000 + 200 bed capacity, is evaluated with regard to the usage status of operating and recovery rooms between 03/10/1994 ar 04/11/1994. The opportunities for employing these rooms wi^ optimum capacity where investigated. To increase the capaci of operation rooms, existing data of operation room system were analyzed and then in-patient and service time dispersion was evaluated. Thus employing operating rooms with optimum productivity was investigated by using the Monte Carlo Simulation Method on dispertion data. 133