Müslüman olan Almanlar üzerine psiko-sosyal bir inceleme
A psychosocial study of Germans who have converted to Islam
  1. Tez No: 330174
  2. Yazar: MECİT ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, mülakat yönteminden yararlanarak Almanya'da din değiştirip Müslüman olan kişilerin bu davranışının altında yatan psiko-sosyal nedenleri ortaya koymaktır.Din değiştirme genel bir ifadeyle, bir insanın kendi dinini terk ederek başka bir dine geçmesidir. Dünyaya gelen insanların büyük çoğunluğu, içerisinde doğup büyüdüğü toplumun dinini benimserken birtakım kişiler de atalarından miras aldıkları dinlerini değiştirme yolunu seçmektedirler. Hangi dinde olursa olsun din psikolojisi açısından din değiştirme, hem değişimi yaşayan birey açısından hem de sosyal çevre ve toplumun olayı algılayışı ve vakıaya gösterdiği tepki açısından incelenmeye değer bir konu olarak görülmektedir.Bu çalışmada Almanya'da Müslüman olan 20 kişiyle yaptığımız mülakatlarda elde ettiğimiz bulgulardan hareketle din değiştirme olgusunun gerçekleştiği süreci ve din değiştirmenin psiko-sosyal nedenlerini ortaya koymaya çalıştık. Birinci bölümde din değiştirme ve dinsel değişim kavramları incelenerek araştırmanın teorik çerçevesi çizilmiştir. Bununla birlikte Almanya'da dinî hayatla ilgili kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde araştırma süreci ve yönteminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde din değiştirme öncesi süreç irdelenerek mülakatlardaki bulgular yorumlanmış, bu konudaki çalışmalarla ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise din değiştirme sonrası yaşanan değişime değinilmiştir.Sonuç olarak din değiştirme, bireyin öznel dünyasında, kendi şartlarında gerçekleşen bir olgudur. Din değiştiren bazı kişilerin hayatı derinden değişirken bazılarının çok sığ bir değişim yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, by using the interview method, to set forth the psychosocial reasons underlying attitudes of the people in Germany who have converted to Islam.Religious conversion, in general terms, means abandoning one?s own religion and accepting another. While a great majority of people in the world adopt the religion of the society where they were born and grew up, some choose to leave the religion they inherited from their ancestors. Regardless of the denomination, from the viewpoint of psychology of religion, religious conversion is a topic worth studying in respect both of the individual who experiences it and of the perception and reaction to it of the social environment and the public.In this study, based on findings we obtained from our interviews of 20 people in Germany who became Muslims, we focus on the period when religious conversion occurs and on the psychosocial reasons of religious conversion. In the first part, the concepts of religious conversion and change are analyzed and the theoretical framework of the study is set. In addition, brief information on religious life in Germany is presented. In Part Two, the process and method of research are mentioned. In the third part the phase before the religious conversion is examined, the interviews are interpreted, and the various studies on this matter are compared. In the fourth part, the changes experienced after the religious conversion are mentioned. As a consequence, religious conversion is a case which occurs in the subjective world of the individual and is dependent on one?s own circumstances. Notably, whereas the lives of some converts transform completely, others undergo merely superficial change.