Kamuyu aydınlatma ve firma değeri; Rusya Menkul Kıymetler Borsası'nda bir uygulama
Disclosure and corporate value; an application of Russian Stock Exchange
- Tez No: 330274
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalısmasında, Rusya Menkul Kıymetler Borsalarında islem gören Rusya sirketlerinin kamuyu aydınlatma düzeylerini ölçmek ve kamuyu aydınlatma düzeyleri ile firma değerleri ve bazı firma değiskenleri arasındaki iliskiyi ortaya koymak amaçlanmıstır. Bu çalısmada daha önceki çalısmalarda da yapıldığı gibi, bir Açıklanan Bilgi Formu aracılığıyla sirketlerin yayınlamıs oldukları yıllık faaliyet raporları esas alınarak, sirketler için 2008 ve 2009 yılına ait Kamuyu Aydınlatma Endeksi hesaplanmıstır. Firmaların kamuyu aydınlatma endeksleriyle firma değerleri ve diğer firma değiskenleri arasındaki iliski çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmistir. 2009 yılı için yapılan analiz sonucu sirketlerin Kamuyu aydınlatma Endeksiyle, sirketlerin Fiyat, Piyasa Değeri, Piyasa Değeri/Defter Değeri ve Toplam Aktifler değiskenleri arasında iliski gözlemlenmistir. 2008 yılı için ise sirket değiskenlerinden sadece Piyasa Değeri ve Piyasa Değeri/Defter Değeri değiskenleriyle KAE?i arasında iliski tespit edilmistir. Diğer değiskenler için anlamlı bir iliski tespit edilememistir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims, to measure the levels of public disclosure of the Russian firms listed on Russian Stock Exchange, then, investigates the association between the level of disclosure and firmvalue and some firm-specific characteristics. To carry out this study, a disclosure index was constructed as a yardstick to measure the level of disclosure by firms, and annually financial reports of the firms were accepted as a proxy for the level of disclosure provided by the firms. Firm?s value was calculated with relative valuation method, by calculating selected ratios. Then, the relationship between the firm?s disclosure level and firm?s value and some firm?s characteristics was examined using multiple linear regression analysis. It was hypothesized that, the level of disclosure would be positively associated with firm?s value. It was found that, for 2009 year only the Price of Stocks, The Size of Firms, Market Value and Market Value/Book Value of the firms associated with the level of disclosure. For the 2008 year Market Value and Market Value/Book Value of the firms associated with the level of disclosure. The remaining part of the variables, however, was found insignificant in explaining disclosure.