Göksu nehri vadisinin flüvyal jeomorfolojisi: Mut-Silifke arası
Fluvial geomorphology of the Göksu river valley: Between Mut and Silifke
- Tez No: 330284
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Göksu Nehri?nin Mut-Silifke arasında kalan kesimini kapsayan bu çalışmanın amacı, nehrin Kuvaterner iklimsel değişimlerine ve tektonizmaya tepkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, Göksu Nehri vadisindeki bütün jeomorfolojik birimler (vadi yamaçları, sekiler, alüvyal yelpazeler, akarsu yatağı, taşkınovası vb.) haritalanmış, akarsu sekilerinin morfometrik, stratigrafik ve kronolojik özellikleri ortaya konulmuş, araştırma alanının morfoloji oluşturulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda, araştırma alanında toplam 16 seki basamağı tespit edilmiştir. Bu sekilerden S16-S8 arasındaki seviyeler flüvyal depoya sahipken, S7-S1 arası seviyeler deposuz yüzeylerdir. Çalışma alanındaki sekilerden S16 ve S14 seviyelerinde sedimantolojik ve stratigrafik kesitler değerlendirilmiştir. S16 seviyesinde ise OSL tarihleme analizi gerçekleştirilmiştir. OSL analizi sonucunda S16 sekisinin yaşı 160.000-225.000 yıl olarak tespit edilmiştir. Bu sonuca dayanarak S16 sekisinin MIS 7 buzularası dönemde meydana geldiği, dolayısıyla Göksu Nehri sekilerinin geçiş ve sıcak dönemlerde depolandığı söylenebilir. Buna göre, Göksu Nehri?nin vadi kazılma oranı son 160.000 yılda 0.16 mm/yıldır. Bu oran, aynı zamanda bölgesel yükselim oranını da yansıtmaktadır. Sonuç olarak Göksu Nehri Vadisi, 16 basamaklı seki serisi, düşük örgülü kanal paterni, çok sayıdaki burun seti ve diğer jeomorfolojik birimleri ile Kuvaterner çevresel değişimlerinden oldukça etkilenmiştir. Bölgesel yükselim, vadinin açılmasında büyük paya sahipken, yerel faylar akarsu yatağı üzerinde kısmen etkili olmuştur. İklimsel değişimler ise nehrin vadisini şekillendirmesinde, seki basamaklarının oluşumunda ve seki depolarının birikiminde oldukça etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study that contains Göksu River Valley between Mut and Silifke is to determine response of the river to Quaternary environmental and structural changes. For this purpose the geomorphological forms in the valley (river terraces, alluvial fans, river channel, floodplain) are mapped, the sedimentological-stratigrafical and chronological characteristics are investigated, and finally geomorphology map is created. In the valley 16 alluvial terrace levels are detected. While the terrace levels between S16-S8 have fluvial deposits, the terraces between S7-S1 are flats without fluvial deposits. In the field, sedimentological-stratigrafical characteristics of the S14 and S16 terraces are analyses. OSL dating ananlysis of the S16 terrace is carried out. According to this, the age of the S16 terrace level is 160.000-225.000 ka BP. In accordance with oxygen isotope chronology this result shows that the river accumulated sediments in interglacial period of MIS 7. The valley erosion rate of Göksu River in last 160.000 ka is 0.16 mm/year. As a result the Göksu River valley (with its terrace sequence, low braided channel pattern, point bars and the other morphological forms) is effected considerably by the Quaternary environmental changes. Uplift induce to form of the valley and local faults effects river channel especially. Climatic changes effects to form of terrace levels and terrace deposits.