Roma ve Türk Hukukunda satıcının temerrüdünün sonuçları (mora debitoris)
Consequences of the seller's default in terms of Roman and Turkish Law (mora debitoris)
- Tez No: 330300
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Roma Özel Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Satıcının temerrüdü (mora debitoris) kurumunun temeli, borçlar hukukundaki birçok kurum gibi, Roma hukukuna dayanmaktadır. Roma hukukunda satıcının temerrüdü, alacaklının temerrüdü (mora creditoris) ile birlikte ele alınmıştı. Roma hukukunda her iki temerrüt türü de, kusur temeline dayandırılmış ve bir sözleşme ihlali olarak düzenlenmişti. Satıcının temerrüdü kurumu, Roma hukukunda kabul edilen biçimiyle, kusur temeline dayandırılmış ve uygulanmıştı.Modern hukuk sistemlerinde kabul edilen şekliyle bu kurum, kusur şartı dışında, koşulları ve hukukî sonuçları itibariyle, Roma hukukunun genel bir tekrarından ibaret olarak varlığını sürdürmektedir.Bu çalışmanın birinci bölümünde, Roma Hukukunda ortaya çıkan satıcının temerrüdü kurumunun genel olarak koşulları irdelendikten sonra satıcının temerrüdünün sonuçları ayrıntılı olarak incelenecektir.Çalışmanın ikinci bölümünde, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde, Türk hukuk sisteminde satıcının temerrüdünün varlığı için gerekli koşullara kısaca değinildikten sonra ayrıntılı olarak satıcının temerrüdüne bağlanan sonuçlar incelenecektir.Bu çalışmada, satıcının temerrüdünün koşulları genel olarak, hükümleri ise teferruatıyla incelenirken, Roma hukuku ve Türk hukuku ağırlıklı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The essence of the debtor's default (mora debitoris) principle is based upon Roman law as many institutions in the law of obligations. In Roman law, the debtor's default was discussed along with the creditor's default (mora creditoris). In Roman law, both kinds of defaults had been based upon the essence of imperfection and enacted as the violation of a contract. Debtor's defaut institution as accepted in Roman law had been grounded and implemented on the basis of imperfection.In respect of provisions and legal consequences except for the provision of imperfection, this institution as accepted in modern law systems survives as a general repetition of Roman law.In the first chapter of this study, the consequences of the debtor's default will be analyzed after the provisions of the debtor's default institution arising in Roman law are in general scrutinized.In the second chapter of the study, the consequences related to the debtor's default will be investigated after briefly touching upon the provisions necessary for the presence of the debtor's default in Turkish law system within the framework of present legal regulationsIn this study, Roman and Turkish laws will be mainly elaborated while the provisions of the debtor's default are analysed in general and the clauses of that are investigated in detail.