Arnavutluk ve Türkiye örneklerinde toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlar arasında aktarımı
Transmission of gender roles among Albanian and Turkish women
- Tez No: 330299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAİKA FUNDA ŞENOL CANTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Arnavutluk ve Türkiye'de yaşayan üç farklı kuşak, kültür, eğitim deneyimi ve sosyal sınıftan olan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin tanımlama, aktarma ve öğrenme sürecinde nasıl yer aldıklarını incelemektedir. Bunların yanısıra, geleneklere karşı modernizmin etkisi, sözlü kültür ve geleneksel bilginin belirleyiciliği ile kurumsal bilginin toplumsal cinsiyet rollerinin belirlenmesindeki etkisi saptanmaktadır. Nitekim toplumsal cinsiyet rollere dair geleneksel bilgi kuşaktan kuşağa aktarılırken ya yeniden üretilmektedir ya da farklı bilgi türleri ve konjonktürün etkisiyle yokolmakta veya dönüşüme uğramaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis makes an analysis of the role women of three different generations, cultural backgrounds, educational experience and social classes living in Albania and Turkey, take in the identification, transmission and learning of gender roles. Beside these, it evaluates the impact that traditions versus modernism and traditional knowledge versus institutional knowledge have over the definition of gender roles. Indeed, traditional knowledge of gender roles while transmitted from one generation to the other, is either re-produced, or transformed or wiped out by the effect of different knowledge types and their conjunctions.