Tarihi kentlerin korunmasında kentsel tasarım rehberlerinin rolü:Prizren kenti tarihi merkezi örneği
The function of urban design guides on conservation of historical cities: a case study of Prizren historical city
- Tez No: 330482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU FİRİDİN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Prizren tarihi kent merkezinin korunmasında kentsel tasarım rehberlerinin önemini konu etmektedir. Günümüzde kentsel tasarım rehberleri, kentsel tasarım uygulama aracı olarak dünyada etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Tasarım kararlarının uygulanmasında, süreci kontrol altında tutmakta ve değişen şartlara ve ihtiyaçlara ayak uydurabilmekte etkili olmaktadır. Tarihi kentin korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumun tespiti, yapılmış olan bilimsel çalışmaların analizi ve diğer kentlerde yapılmış olan tasarım rehberlerinin örneklerine yer verilmiştir.Prizren kentinin yapısal özellikleri, sosyo-ekonomik yapısı, kentin yerleşim dokusu, doğal yapısı incelenmiştir. Tarihi bölgenin UNESCO sürecindeki konumu, yapılmış olan koruma amaçlı imar planları, koruma için yapılan yasal düzenlemeleri ve güncel yasal düzenlemeler tartışılıp değerlendirilmiştir.Çalışmada kentsel korumanın yaklaşımları, kentsel tasarım ve tasarım rehberleri kavramlarının açıklanması ve son olarak da kentsel tasarım rehberlerinin tarihi Prizren kenti özelinde üstlendiği rolden söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the significance of urban design guides on conservation of Prizren historical city centre. Today, urban design guides are effectively used as a tool for urban design applications. These guides are also have a significant role on controlling the whole urban design processes as well as on the decission making phases on emerging requirements of these historical cities.The recent situation of urban historical urban field and the analyzing of the scientific researches, previously studied urban desing guides on other countries are included for transferring historical urban places to next generations effectively.The structural features of the Prizren city, its socio-economic conditon, residental and the natural pattern of the city were also examined in this study. The place of the historical urban space on the UNESCO process, previously prepaired conservation plan and recent legal regulations were also included and evaulated.This study also includes recent urban design approaches, clarifying the concept of urban design and urban design guides and the important role of urban design guides on the case of Prizren historical city.