İstanbul'daki tarihi su sistemleri ve Kumrulukemer (Akyar Kemeri) örneğinde bozulma nedenleri, çözüm önerileri
Historical water supply systems in Istanbul and the causes of deterioration at Kumrulukemer (Akyar Aqueduct) sample, solution suggestions
  1. Tez No: 330491
  2. Yazar: ENİS AKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tezin içeriğinde; suyun geçmişten günümüze İstanbul'da temini, bu amaçla yapılan sistemler, bu sistemlerin bir parçası olan tesisler, bu tesislerden olan su kemerleri, su kemerlerinin İstanbul'daki örneklerinin değerlendirilmesi ve son olarak İstanbul'daki Kumrulukemer (Akyar Kemeri) örneği detaylı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda tez altı ana bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde; çalışmanın amacı ve bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma yöntemleri anlatılmıştır.İkinci bölümde; İstanbul'da su temini amacıyla tarih boyunca yapılan sistemler incelenmiş, su sistemlerinin hangi tesislerden oluştuğu örneklerle anlatılmış ve bu sistemlerin medeniyetler boyunca İstanbul'daki yönetimi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; İstanbul'daki su kemerleri, ait olduğu sistem dahilinde incelenmiş ve yer yer arazi çalışmaları ile desteklenerek anlatılmıştır.Dördüncü bölümde; yapılan araştırmalar ve arazi çalışmaları neticesinde İstanbul'daki su kemerlerinde görülen genel bozulma nedenleri incelenmiştir. Bununla birlikte Kumrulukemer (Akyar Kemeri) daha detaylı ele alınarak rölövesi hazırlanıp bozulma nedenleri tespit edilmiştir.Beşinci bölümde; Kumrulukemer (Akyar Kemeri)'nin restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak çözüm önerileri getirilmiştir.Altıncı bölümde ise; sonuç olarak, su kemerlerinin gelecek nesillere aktarılması için genel olarak neler yapılabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The content of the thesis is; water supply practice in İstanbul from past to now, the systems prepared for this purpose, the foundations which are the part of this systems, belonging to foundations aqueducts, the examples of aqueducts in İstanbul and finally Kumrulukemer in İstanbul explained also by detail. In this content thesis consist of six fundamental parts.In first section; the aim of this study and the research used methods are explained.In second section; the history of water supply systems in İstanbul and foundations formed water supply systems explained and the direction of this systems in every civilizations are explained.In third section; aqueducts and theirs systems in İstanbul are explained by supporting field works.In fourth section; according to field work and research results, causes of deterioration of aqueducts which are seen in İstanbul are researched. In addition to this Kumrulukemer is explained in detail and its survey drawing is prepared.In fifth section; restitution and restoration projects of Kumrulukemer are prepared, solution suggestions are explained.In sixth section; as a result, what can be made in general to transfer aqueducts to future generations is examined.