Endüstriyel miras ve yeniden işlevlendirme kavramları kapsamında Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası'nın irdelenmesi
Beykoz Leather and Shoe Factory is explicated as part of industrial heritage and re-functoning
- Tez No: 330493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENAY BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstri devrimi insanlık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak yaşanmıştır. Geleneksel tarzda üretim yerini endüstriyel üretime bırakmış; üretim yapıları da bu üretim tarzına bağlı olarak biçimlenmiştir. Endüstri yapıları, teknik ilerlemelerle değişen işlevlerine karşılık veremeyince terk edilmiştir. Terk edilen endüstri yapılarının yeni kent düzenlemelerinde yıkılması, endüstri toplumunun tepkisini çekmiş ve endüstriyel miras kavramı oluşmuştur. Kavram, endüstri yapıları ile birlikte üretim sürecine ait tüm kalıntıları, depolama ve ulaşım yapılarını kapsamaktadır. Yeniden işlevlendirme ile endüstri mirasının korunması ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Beykoz' da bulunan Deri ve Kundura Fabrikası'nın 2003 yılında üretimine son verilmiş Beykoz ilçesi için çok önemli bir yere sahip olan tesis özel bir şirkete satılarak otel yapılması için çalışmalar başlatılmıştır. Kültürel miras kapsamında ele alınması gereken endüstri tesisinin bölgesel ve yapı ölçeğinde, üretim sürecine ait izlerle bir bütün olarak korunarak yeniden işlevlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The industrial revolution has been determined as one of the turning points of the human history. Instead of traditional production the industrail one has taken place; consequently the production buildings have been shaped acccording to this new production type. Whilst the industrial buildings that could not adapt to the changings according to the technical revolutions, have been abandonded. The destruction of the abandoned industrial buildings within the new city arrangements has got the reaction of the industrial society and has constituted the industrial heritage concept. The approach comprising altogether with the industrial buildings the residues of all the production process, storage and transport buildings. There are many applications regarding the conservation and appraisal of the industrial heritage by re-functoning. The Leather and Shoe Factory in Beykoz, has stopped it?s production in 2003. Although the facility has a very important role in Beykoz?s history, it was sold to a private company to be built as a hotel. But the preservation board, stopped the process with a resolution, and put the facility under protection. This industrial facility has to be aprroached as cultural heritage, has to be conserved with all its marks from production period, on regional and structural scale and finally it has to be refunctioned to be used as a public space.