Toplu konutlarda mekan organizasyonuna işletmecilik açısından bir yaklaşım ve İstanbul uygulaması
An approach to space organization for mass housing in terms of business administration and the case of Istanbul
  1. Tez No: 330494
  2. Yazar: MİNE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. yüzyılda kentlerde toplumun konut anlayışı; bireylerin barınma ihtiyacını karşılayan bir araç olma özelliğinin yanında, yatırım aracı, toplumsal yapıda bir statü göstergesi ve ekonomik güvenceye ?yardımcı meta olma? gibi yeni misyonlara da sahiptir. Konutun sahip olduğu misyonlara paralel olarak bireylerin konut tercihlerini belirleyen kriterler de farklılık göstermektedir.Bu bağlamda; çalışmanın birinci bölümünde; aile, mekan, konut ve kent kavramları açıklanarak kentleşme süreci ile ortaya çıkan toplu konut kavramının geçmişten günümüze geçirdiği değişikliklere değinilmiştir. Bununla birlikte hızlı kentleşme sonucu ortaya çıkan gecekondu ve gecekondulaşmanın getirdiği kentsel dönüşüme de değinilerek, toplu konutun kentleşme süreci içindeki yeri ve önemi ortaya konmaktadır. İkinci bölümde, toplu konut tercihlerini etkileyen faktörler belirtilerek, toplu konut mekan organizasyonu üzerindeki yansımaları saptanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; toplu konut üretiminde işletmecilik açıklanarak, İstanbul'daki toplu konut üretimi işletmeciliği ve bunun İstanbul'a mekansal yansımalarına değinilmiş, beş farklı proje örnek olarak seçilip incelenmiştir. Sonuç bölümünde; inceleme sonuçları değerlendirilmiş, toplu konutta mekan organizasyonunun toplu konut üretimi işletmeciliğine yansımaları saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing understanding of society was an investment tool as well as meeting the housing needs of individuals and had new mission such as being a ?supporter meta? fort he economic security and a status indicator in the social structure. The criteria determining the house selections of individuals differs in parallel with the missions owned by the owner of the house.In this context, in the first chapter of the study, it is dealt with the urbanization process and changes occured from the past to the present in the concept of the mass housing by explaining the definitions of the concepts of family, space, housing and city. Besides, it is dealt on the urban transformation brought with the slums and squatting as the result of rapid urbanization and the place and the importance of mass housing in the urbanization process were revealed. In the second chapter, the factors affecting the mass housing preferences have beeen specified and the reflections of these factors on the mass housing space organization have been tried to be stated. In the third chapter, the business management in the production of mass housing was explained and it is dealt with the business management of the production of mass housing and its spatial reflections to Istanbul and five different projects were selected as examples and examined. In the final (conclusion) chapter, the results of the examination were evaluated and the reflections of space organization in the production of mass housing have been tried to determined on the mass housing business administration.