Kentsel peyzaj ve kentsel görünüm koruma çerçevesi karşılaştırmalı bir model İstanbul/Roma
A comparative model for urban landscape and urban view management framework Istanbul and Rome
- Tez No: 330509
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma bir sorunsalı kentsel peyzaj sorunsalını ve farklı kentlerin günümüz koşullarında bu sorunsala nasıl cevap verdiğini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Küreselleşme sürecinde kentler zamanla birbirlerine benzemektedirler ve kent bilinci yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamaktadır. Yüksek yapılaşma birçok kentte en önemli problemlerden biri haline gelmekte ve kentlilerin en önemli seyir alanları olan yerler yavaş yavaş anlamını yititmeye başlamaktadır. Yüksek ya da yanlış yapılaşma sebebiyle bir çok kent, alan ya da yapı UNESCO Dünya Miras Listesinden kadırılmakta ya da Tehlikedeki Dünya Mirasları listesine alınmaktadırlar. Çalışmada bu kentler araştırılmıştır ve hangi mimari yapıların kentlerin Dünya Mirası Listesindeki yerini tekrardan sorgulanmaya götürdüğü sorgulanmıştır.Bazı kentler ise bu durum karşısında farklı politikalar geliştirmişlerdir. Yüksek Yapı potikaları oluşturmuşlardır. Tezde bu kentlerden biri olan Londra'nın kent planına ek bir çalışması olan `'Kentsel Görüntü Kontrolü Çerçevesi'' ele alınmıştır. İstanbul'un yüksek, yanlış yapılaşma karşısındaki durumu nedir Londra'da yapılan bir proje doğrultusunda ortaya konulmak istenmiştir. Roma kenti de aynı metod ile değerlendirilmiş ve iki kent arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to shed light into the urban landscaping problematic and how different cities handle this problematic today.Globalization leads to cities becoming visually identical, resulting in a loss of urban identity. High structures become one of the critical problems in many cities, diminishing the views of urban denizens. Too high or wrong zoning causes some cities, areas or structures to be removed from the UNESCO List of World Heritage. The study looks deeper into these cities and analyzes the structures that led to the revocation of the World Heritage statuses of these cities.On the other hand, some cities have developed different policies to combat the situation, adopting high structure policies. The dissertation also considers the View Management Framework, an addendum to the urban planning in the city of London. The situation in Istanbul regarding high and wrong zoning was brought into the light by way of a project conducted in London. The city of Rome was analyzed with the same method, and the similarities and differences between the two cities were pointed out.