Kordon kanından saflaştırılan karbonik anhidraz I ve Iı izoenzimleri üzerine bazı vitaminlerin ın vıtro etkilerinin incelenmesi
Investigation of in vitro effects of some vitamins on carbonic anhydrase I and Iı soenzymes which purified from cord blood
- Tez No: 330534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ABDULKADİR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Karbonik anhidraz (E.C.4.2.1.1 karbonat dehidrataz) bütün organizmalarda yaygın olarak bulunan ve aktif bölgesinde Zn+2 iyonu içeren bir metaloenzimdir. Karbonik anhidraz (CA), canlılarda CO2'nin hidratasyonu ve HCO3- 'ın dehidratasyon reaksiyonlarını tersinir olarak katalizleyen önemli bir enzimdir.Kordon kanı fetüsün beslenmesinde, gaz alış-verişinde ve atık maddelerin gideriminde büyük bir öneme sahiptir. Karbonik anhidraz enziminin fizyolojik işlevleri göz önüne alındığında kordon kanındaki önemi ortaya çıkmaktadır. Oksijenin fetüse gönderilmesi ve karbondioksidin fetüsden atılması sırasında, kan-doku bariyeri pH dengesinin istenilen değerlerde tutulmasından sorumlu olan karbonik anhidraz, fetüs gelişimde önemli rol oynamaktadır.Hamilelik süresince kullanılan doğal ve sentetik vitaminler fetüsün gelişimi için önemlidir. Kullanılan vitaminlerin karbonik anhidrazın aktivitesin üzerine yaptığı etki önem arzetmektedir.Bu çalışmamızda kordon kanından karbonik anhidraz I ve II izoenzimlerini (hcbCA I ve hcbCA II) afinite kromatografisi yöntemi ile saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda saflaştırılan hcbCA I ve II izoenzimleri üzerine, hamilelik süresince kullanılan vitaminlerin in vitro şartlarda inhibisyon etkileri incelenmiştir. Çalışmamızdaki amaç; hamilelik süresince kullanılan bu vitaminlerin, fizyolojik olarak önem arzeden CA I ve II izoenzimlerine etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrase (EC 4.2.1.1 carbonate dehydratase) a metaloenzyme, commonly found in all organisms which containing Zn+2 ions in its active side. Carbonic anhydrase (CA) is an important enzyme for all organisms which catalyzes reversible hydration of CO2 and dehydration of HCO3- reactions.Cord blood has a great importance in; fetal feeding, gas exchange and in the removal of waste materials. Considering the physiological functions of carbonic anhydrase, importance for cord blood is emerging. During the sending of oxygen to the fetus and disposal of the carbon dioxide from fetus, carbonic anhydrase which is responsible for keeping the balance of pH of the blood-tissue barrier plays an important role in fetal development.During pregnancy, use of natural and synthetic vitamins are important for the development of the fetus. Vitamins which used in, is important for effects on the activity of carbonic anhydraseIn this study, cord blood carbonic anhydrase I and II isoenzymes (hcbCA I and hcbCA II) were purified by affinity chromatography method. At the same time, on purified hcbCA I and II isoenzymes, we investigated in vitro inhibitory effect of some vitamins which is used during pregnancy. Purpose of our study,these vitamins which is used during pregnancy ,to investigate the effect of hcbCA I and II isoenzymes which have important physiologically task.