Tekstil nano partiküllerinin biyolojik arıtma sisteminde davranışı ve etkileri
Effects and behaviors of textile nanoparticles in biological treatment systems
- Tez No: 330562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİMAN ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Nanoteknoloji gıda, tekstil, ilaç-kozmetik, kimya, malzeme, bilişim, otomobil ve metal endüstrileri gibi birçok sektörde her geçen yıl daha fazla uygulama sahası bulmakta ve artık insan hayatının vazgeçilmezi olmaktadır. Birçok uygulama alanının yanısıra çeşitli çevre projelerinde de nanoteknoloji son yıllarda hızla yaygınlaşmaktadır. Su, hava ve toprak kirliliğinin giderilmesini sağlayan alternatif arıtma teknikleri ve üretim kaynaklı çevre kirliliğinin azaltılması ve daha az atık üretimi sağlayan daha az hammadde ile üretim yapılan nanoteknolojiler/nanocihazlar, nanoteknolojinin çevre sektöründeki başlıca uygulamalarıdır. Ancak, çevresel uygulamalarında birçok avantajları olmasına rağmen nanoteknoloji ciddi çevre sorunlarına sebep olabilir.Bu çalışmada tekstil sektöründe, kumaşlara özellik kazandırmak amacıyla kullanılan nano partikül içeren sollerin, biyolojik arıtım üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla dört farklı yöntemle hazırlanan soller, evsel atıksu arıtma tesisinden alınan aktif çamur ile respirometrik deneylerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are lots of applications of nanotechnology in different sectors like food, textile, medicine-cosmetics, chemistry, materials, automotive, IT and metal industries and becomes very indispensable for human life. In addition to these applications, in the recent years, it has been very common in environmental projects. Nanotechnologies/Nano-devices which remove water, air and soil pollution as an alternative treatment method, and products which cause less waste and pollution and need fewer raw materials during manufacturing are main applications of nanotechnology in environmental sector. Although it has got many advantages in environmental applications, nanotechnology may cause some environmental problems, too.In this study, the effects of solutions which contains nanoparticles and which are used to gain some features to fabrics in textile sector are investigated. In this scope, solutions which prepared in four methods, and activated sludge from domestic waste water treatment plant are used in respirometric experiments.