Adsorptive characteristics of aflatoxin B1 in the presence of purified clinoptilolite rich mineral and Lactobacillus plantarum S2
Saflaştırılmış klinoptilolitçe zengin mineral ve Lactobacillus plantarum S2 varlığında aflatoksin B1?in adsorptif özellikleri
  1. Tez No: 330561
  2. Yazar: ÇİSEM BULUT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ, PROF. DR. H.ŞEBNEM HARSA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnsan beslenmesi çeşitli doğal kanserojenler içermektedir. Aflatoksin B1 (afB1) en zehirli ve en yaygın maddedir. Hem probiyotik laktik asit bakterileri hem de klinoptilolitçe zengin zeolit minerali bu toksini elemine etme potansiyeline sahiptir. Bu çalışma yöresel saflaştırılmış klinoptilolitçe zengin mineral (PNZ) ve bu çalışmada farklı doğal kaynaklardan (fermente lahana, boza) izole edilmiş probiyotik suşların afB1?i adsorbe etme özelliklerini araştırmak için planlanmıştır. Hem L. plantarum S2 hem de PNZ? nin adsorpsiyon özellikleri simüle gastrointestinal sıvılarda araştırılmıştır. Çalışmalar L. plantarum, S2 ve PNZ nin her ikisinin de fosfat tampon çözelti içinde aFB1?i ortadan kaldırabilir olduğunu göstermiştir. Beraber kullanıldıklarında daha etkilidirler (L. plantarum S2 için 45% , PNZ için 32% , L. plantarum S2 ve PNZ birlikte 86%). AFB1 adsorpsiyon denge verileri klinoptilolitçe zengin mineral için Sips izoterm modeli ile temsil edilirken, L. plantarum S2 için Langmuir modeli tarafından temsil edilmiştir. Termodinamik çalışmalar PNZ? nin afB1 adsorpsiyonun fiziksel adsorpsiyon olduğunu göstermiştir. Adsorpsiyon kinetiği difüzyon ve reaksiyon modelleri ile analiz edilmiştir, film difüzyonun ve parçacık içi difüzyonu deneysel koşullara (Sıcaklık, pH, karıştırma hızı, vb.) bağlı olarak adsorpsiyon kinetiği üzerinde etkili olmuştur
Özet (Çeviri)
The human diet contains a wide variety of natural carcinogens. Aflatoxin B1 (afB1) is the most toxic and most prevalent compound. Both probiotic lactic acid bacteria and clinoptilolite rich zeolite mineral have potential to eliminate this toxin. This study was planned in order to investigate adsorptive characteristics of afB1 by local purified clinoptilolite rich mineral (PNZ) and probiotic strains which were isolated from different natural sources (fermented cabbage, boza ) in the present work. PNZ and isolated strains were characterized by using several physical, chemical and biological techniques. Adsorption characteristics of both probiotic lactobacilli and PNZ were investigated in simulated gastrointestinal solutions. The chosen probiotic strain was identified as L. plantarum .The studies indicated that, both L. plantarum S2 and PNZ can eliminate afB1 in the phosphate buffer solution. They are more effective when they were used together (45% for L. plantarum S2, 32% for PNZ, 86%for L. plantarum S2and PNZ together). AfB1 adsorption equilibrium data were best represented by Sips isotherm model for PNZ, whereas by Langmuir isotherm model for L. plantarum S2. Thermodynamic studies implied that afB1 adsorption by mineral and L. plantarum S2 was physical adsorption. Experiments with different temperatures showed that afB1 adsorption by PNZ was exothermic but afB1 adsorption by lactobacilli was endothermic. Adsorption kinetics were analysed by diffusional models and reaction models for afB1 adsorption by PNZ mineral. Both film diffusion and /or intra particle diffusion were effective on adsorption kinetics depending on the experimental conditions (Temperature, pH, agitation speed, etc