Yapay açıklıklı radarda uyumlu filitre uygulaması
Matched filter application in synthetic aperture radar
  1. Tez No: 330597
  2. Yazar: AYOUB E. KAMAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Genel anlamda radar, modüle edilmiş dalga formu ve anten ile hedef cisimleri tespit etmek için kullanılan elektromanyetik enerjinin iletilmesidir. Hedef cismin bir kısmını radara geri yansıtmaktadır. Bu yansımalar radar alıcısı tarafından hedefin hız, acısal pozisyon ve benzeri hedef karakteristiklerinin tespiti için kullanılır. Yapay açıklıklı radar (SAR- Synthetic Aperture Radar) her türlü hava koşulunda yüksek çözünürlüğe sahip görüntü elde edebilen bir radardır. Bu çalışmada, genel radar prensibi verilerek SAR radar haklında bilgi verilmiştir. Çalışmada uyumlu filitre uygulaması analizi yapılmıştır. Uyumlu filitrenin fourier işlemi ile uyumlu filitre çıkışının hesaplanması, uyumlu filitreleme için örnek, belirsizlik fonksiyonu, uyumlu filitreye ilişkin ideal belirsizlik fonksiyonu, dikdörtgen darbe belirsizlik fonksiyonu, darbe belirsizlik fonksiyonu (LFM), darbe sıkıştırma, detaylı darbe sıkıştırma işlemi, bant genişliği, çözünürlük ve sıkıştırma konularına yer verilmiştir. Çalışmada MATLAB programı kullanarak sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Generally the radar is modulated waveforms using the antenna to detection the target object by using the electromagnetic energy transmission. The target reflects a part of the electromagnetic to the radar. These reflections is used to detection the target speed, angular position and similar by radar receiver. SAR- Synthetic Aperture Radar can get high-resolution display in all kind of weather. In this thesis given the principle of radar to provide information about SAR radar. In this study the matched filter application analysis was made. Matched filter Fourier working and matched filter output calculation, example for matched filter, uncertainty function, related with matched filter, ideal uncertainty function, detailed pulse compression process, rectangular pulse uncertainty function, LFM- pulse uncertainty function, pulse compression, detailed pulse compression process, bandwidth, resolution and compression subjects and example of pulse compression described. In this work we use MATLAB program to get the result and evaluation made.