Batıklardan kaynaklanan kirlilik ve uluslararası batıkların çıkarılması sözleşmesi uygulamaları
Pollution from wrecks and applications of international convention on the removal of wrecks
- Tez No: 330677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya ticaretinin önemli bir oranı gemiler ile gerçekleştirilmektedir. Gemilerin bu zorlu yolculuklarında istenmeyen durumların ortaya çıkarak en kötü koşullardan biri olan geminin batması ile sonuçlanan olaylar zincirinin son halkası ilgili batığın çıkarılması konusudur. Meydana gelen olayın devletlerin egemenlik haklarının yanı sıra bayrak devleti ve kıyı devleti gibi farklılıklar gösteren olayın bileşenleri bakımından uluslararası kurallar ile yönetilmesi gereken bu durumun özellikle insanlığın ortak mirası olarak değerlendirilmesi gereken çevre tehdidi ile beraber ifade edilerek, Nairobi Sözleşmesinin uygulamalarına yönelik çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of world trade is carried out by the vessels. Ships out of this difficult journey of undesirable situations, one of the worst conditions on the last link in the chain of events resulting in the sinking of the ship wreck is removed. Incident from occurring, as well as the flag state and coastal state sovereign rights of states, such as differences in terms of showing the components of the incident must be managed with the international rules in this situation, especially with the threat environment that should be considered the common heritage of humanity is expressed in the Nairobi Convention for the study was conducted in practice.