Aydınlatma sistemi için işlemci destekli akıllı bina uygulaması
Processor based system for lighting application of intelligent building
- Tez No: 330734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SUNAY GÜRLEYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, alışveriş merkezleri, hastane, okul kampüsleri ve kamu binaları binlerce metrekare alanlarda inşa edilmektedir. Böylesine büyük alanları aydınlatmada ise binlerce armatür kullanılmaktadır. Aydınlatma iş görebilme adına ne kadar önemli ise de, bütçemize getirdiği yükte bir o kadar fazladır.Aydınlatma otomasyon sistemleri ile bu soruna çözüm aranılmaktadır. Yani, hem verimli bir aydınlatma hedeflenmiş, hem de tasarruf amaçlanmıştır. Bu proje ile bu alanda büyük bir adım atılmış olacaktır. Üretilen cihazlar sayesinde hem kamu binalarında hem de özel sektöre ait bina ve açık alanlarda aydınlatma otomasyonu yapılabilecektir. Binlerce lambadan hangisinin açık, hangisinin kapalı olduğunu bilmek, hatta bunları kontrol edebilmek, çok önemlidir. Doğru yerlere doğru armatürlerin yerleştirilmesi ve bunların doğru zamanlarda açılıp kapatılması ile aydınlatma sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, shoppingmalls, hospitals, school campuses and public buildings are being constructed in areas of thousands of square meters. Thousands of lighting fixture is used in such large areas. Although lightning is important on behalf of doing the business it is also a criterion that increases energy expenses.Lighting automation systems are used as a solution to this problem. So, effective lighting but also saving are intended. This project will be a great step forward in this topic. Thanks to devices manufactured, lighting automation can be done in public buildings as in well as privately owned buildings and open spaces.It is important to be able to control thousands of light bulbs or even to know which one is currently closed or opened. Locating the right lighting fixtures in the right places and turning them on and off at the right time will provide the lighting.