Benzimidazol ve oksim substitüe 1,10-fenantrolin türevlerinin ve imidazol esaslı karben bileşiklerinin sentezi ve metal kompleksleri
Synthesis and metal complexes of benzimidazole and oxi?me substituted 1,10-phenanthroline and carbene compounds based imidazole
  1. Tez No: 330735
  2. Yazar: ÇAĞLAR AĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, N-donör heterohalkalı ligandlar ve bunların geçiş metal komplekslerinin sentezi çalışılmıştır. N-donör heterohalkalı ligandların temel yapı taşı olan 1,10-fenantrolin benzimidazol, 1,10-fenantrolin oksim, türevlerinin platin(II) ve palladyum(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Ayrıca, gümüş(I) metali ile 6-,7-,8-halkalı NHC karben bileşiklerinin metal kompleksleri çalışılmıştır.Ligandların ve kompleklerin karakterizasyonu, 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, ESI-MS, APCI- MS metodları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, syntheses of N-donor heterocylic ligands and their corresponding transition metal complexes have been carried out. The transition metal complexes of 1,10-phenanthroline based N-heterocylic ligands corporating benzimidazole and oxime subtituents with platinum(II) and palladium(II) have been synthesized. Additionally, the silver complexes of 6-, 7-, 8-membered NHC ring carbene derivatives have also been synthesized.The ligands and the complexes have been fully characterized by using 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, ESI-MS and APCI-MS methods.