Kontrol eğitiminde proses kontrolü için PAC tabanlı SCADA uygulaması
PAC based SCADA application to control the education proses kontrol
  1. Tez No: 330751
  2. Yazar: SEVİM CEYLAN BÖCEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET FEVZİ BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, SCADA sistemiyle Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi kontrol laboratuarı bünyesinde bulunan PAC panosunun entegrasyonunun sağlanması olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen sistem de bulanık mantık ve on-off kontrolör yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca kontrol sisteminin deney seti olarak da kullanımını mümkün kılacak şekilde tasarımı yapılmıştır.Proses kontrolü için sıvı seviye ve akış kontrol sistemleri kullanılmıştır. Literatür araştırmalarında sıvı seviye sistemi için en uygun kontrol yönteminin bulanık mantık olduğu tespit edildiğinden bu yöntem tercih edilmiştir. Akış kontrol sistemi içinde bir diğer kontrol yöntemi olan on-off kontrol seçilmiştir.Sıvı seviye ve akış proseslerinin kontrolü için PAC paneli ve SCADA programlanmıştır. PAC panelinin programlanmasında Multiprog programı ve SCADA programlanması için ise TOP-DESİNER programı kullanım kolaylığı ve hızlı çözüm sunması nedeniyle tercih edilmiştir.Öğrencilerin istedikleri uygulamaları geliştirebilmelerine olanak sağlayacak şekilde dökümantasyon ve uygulamalı eğitim ortamı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, the SCADA system control laboratory at Marmara University, Faculty of Technical Education is to secure the integration of the PAC board. Carried out in the fuzzy logic system and the on-off controller methods were used. The control system has been designed so as to make it possible to use as a test set.Process control systems are used to control the liquid level and flow. Literature research of fuzzy logic control method is most suitable for liquid level system detects that this method is preferred. Flow control system with on-off control in another control method selected.Liquid level and flow processes and SCADA control panel is programmed for the PAC. Multiprog program and SCADA programming of the PAC panel for programming the TOP-Desiner program due to the ease of use and provide a quick fix is preferred.They want to allow students to develop applications created documentation and hands-on training environment.