Bor'un ahşap yonga levhalarda kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of availability of wood chipboard with bor
- Tez No: 330835
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde yüksek enerji maliyetleri ve küresel ısınma dünya çapında bir sorun olmaktadır. Buna karşın yinelenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi için yeni teknolojiler geliştirilmiş ve var olan metotlar çeşitlendirilmiştir. Orman artıkları, ahşap toz ve talaşları ve üretim artığı olan masif artıkların değerlendirilmesi bu kapsamda yinelenebilir enerji kaynakları çevriminde yer almaktadır.Ülkemizde yaygın olarak yapılan elma üreticiliği, elma fabrikalarında kuru elma haline getirilmesi sırasında atık madde olarak ortaya çıkan saplarından, yaprak liflerinden ve elma tozlarından kompozit bir malzeme üretmektir.Oluşturulacak olan kompozit malzemeyle birlikte elma atığının işlenmesi esnasında ortaya çıkan atıklarının değerlendirilmesinin yanı sıra, malzeme alanında çeşitliliğin artması, çevre kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunulacak ve bu gibi faydalar ile birlikte oluşturulacak kompozit malzeme ülke ve bölge ekonomisine de ekonomik getiriler sağlayacaktır.Bu çalışmada ahşap atığı ve elma atığından elde edilen malzemelerle sıvılaştırılmış bor kullanılmasıyla yeni bir kompozit malzeme elde etmektir.
Özet (Çeviri)
The role of energy cost and global warming is a worldwide problem in today?s world. Recently new technologies have been developed to utilize renewable energy sources and existing methods have been diversified. In this context, the conversion of renewable energy sources consists of forest wastes, sawdust and solid wastes obtained from production.Apple stem, leaf fiber and apple powder obtained during the processing of apple into dried apple in factories will be used to produce a new composite material. Waste materials obtained during the processing of apple wastes will be evaluated by this new composite material. Increasing diversity of materials will decrease environment pollution. In addition to these benefits, this new composite material will provide economic returns for our region and country.In this study, a new composite material will be produced from materials obtained from wood and apple wastes by using liquefied boron.