Binalarda oluşan nem kaynaklı yüzeysel bozulmalarda ozonlama yönteminin kullanımının araştırılması
Investigation of applying ozonation method on surface deformations of buildings caused by damp
  1. Tez No: 330834
  2. Yazar: ZEYNEP YAĞMUR KABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN VELİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Chemistry, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada; ozonun özelliklerinden faydalanarak, lokal bir yüzeyde (binanın nemli, küflü bir duvar yüzeyinde) ozon gazının etkilerini incelemek amacıyla bir cihaz yapılmıştır. Ozonun özelliklerinden yola çıkarak, gazı etkili bir şekilde kullanarak duvar yüzeyini tarayacak uygun bir ozonlama mekanizması tasarlanmıştır. Tasarım, makinenin seri üretiminde değil, deney ortamında çalışacağı göz önüne alınarak yapılmıştır. Mekanizmaya ozon jeneratörü yerleştirilmiş ve iki eksende hareketi sağlayarak, nem ve küften bozulmuş duvar yüzeyi X ve Y eksenlerinde olmak üzere 35 gün boyunca belirli saat aralıklarıyla taranmıştır. Daha önce bu şekilde değerlendirilmeyen ozon gazının duvar ortamında da etkili olduğu deneylerle açıklanmıştır.Ozon gazının duvar yüzeyindeki bozulmaları azalttığı ve nemli, rutubetli kapalı bir ortamın havasını iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, taking advantage of the features of ozone, a device was created to study of the effects of ozone gas on building surfaces (damp and mouldy wall surfaces).By considering the characteristics of the ozone gas, an ozone-applicator mechanism was designed to effectively scan the surface of the wall.The design took into account the environment that machine will be used rather than the mass production requirements.An ozone generator was built into the mechanism and it was able to apply ozone in two axes (x and y) to scan the damaged surface of mouldy and damp wall for 35 days in certain time intervals.Positive effects of ozone gas application to wall surfaces were proven with these experiments even though ozone gas application was not considered in this context in the past.It was observed that the application of ozone gas had reduced the damage on walls and also improved the air quality in damp and closed environments.