Karma yemde farklı protein ve enerji düzeylerinin düvelerin gelişim ve üreme özelliklerine etkisi
Effect of different protein and energy levels in mixed feed on growth performance and reproduction characteristics of heifers
- Tez No: 330838
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, karma yemde farklı protein ve enerji düzeylerinin düvelerin gelişimi ve üreme özellikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir.Araştırmanın materyalini 6 aylık yaşta ve ortalama 156.65 kg canlı ağırlığında 36 baş Holstein (siyah alaca) ırkı hayvan oluşturmuş ve deneme 8 ay sürdürülmüştür. Deneme boyunca 1. gruba % 16 HP ? 2500 kcal/kg ME, 2. gruba % 16 HP ? 2700 kcal/kg ME, 3. gruba % 18 HP ? 2500 kcal/kg ME, 4. gruba % 18 HP ? 2700 kcal/kg ME içeren dört farklı yem, düvelerin canlı ağırlıklarının % 1.5'i oranında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mixed feed composed of different protein and energy levels on the growth and reproductive characteristics of heifers were examined.The subjects of the research were 36 Holstein cattle aged 6 months and weighing average 156.65 kg, and the trial lasted for eight months. At the rate of 1.5% of the live weight of heifers, four different amounts of mixed feed were used during the experiment period, and the feed containing 16% crude protein (CP) - 2500 kcal / kg Metabolizable Energy (ME) was given to the first group, the feed containing 16% CP - 2700 kcal / kg ME to the second group, the feed containing 18% CP - 2500 kcal / kg ME to the third group, the feed containing 18% CP - 2700 kcal / kg ME to the fourth group.