Yumurta tavuğu sekum içeriği ile inkübe edilmiş yonca ya da yumurta yemine Yucca schidigera extraktı ilavesinin bazı in vitro fermentasyon parametreleri üzerine etkileri
Effects of Yucca schidigera extract supplementation to alfalfa or a layer diet incubated with laying hen cecal inocula on some in vitro fermentation parameters
- Tez No: 330837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüksek Lisans TeziYumurta tavuğu sekum içeriği ile inkübe edilmiş yonca ya da yumurta yemine Yucca schidigera extraktı ilavesinin bazı in vitro fermentasyon parametreleri üzerine etkileriMustafa ŞAHİNSüleyman Demirel ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mevlüt GÜNALBu araştırmada yumurta tavuğu sekum içeriği ile inkübe edilmiş yonca unu ve yumurta tavuğu yemine 0, 4 ve 8 g/L Yucca schidigera ekstraktı ilavesinin toplam gaz üretimi, pH, organik madde yıkımı, amonyak ve metan üretimi gibi bazı fermentasyon parametreleri üzerine etkileri in vitro toplam gaz üretim tekniği kullanarak incelenmeye çalışılmıştır. Zamana bağlı gaz üretim değerleri 0, 3, 6, 12 ve 24 saatlik zaman dilimlerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
M.Sc. ThesisEffects of Yucca schidigera extract supplementation to alfalfa or a layer diet incubated with laying hen cecal inocula on some in vitro fermentation parametersMustafa ŞAHİNSüleyman Demirel UniversityGraduate School of Applied and Natural SciencesAnimal Science DepartmentSupervisor: Assist. Prof. Dr. Mevlüt GÜNALThe aim of this experiment was to investigate the effects of 0, 4 and 8 g/L addition of a Yucca schidigera extract to alfalfa or layer feed on total gas production, pH, organic matter degradability, ammonia and methane production in vitro gas production technique. The gas production of samples was recorded at 3, 6, 12 and 24 h after the started of fermentation.