Karia bölgesi Roma Dönemi cam kap tipolojisi
Glass container typology from Roman Era in Caria region
  1. Tez No: 330900
  2. Yazar: ÖMÜR DÜNYA ÇAKMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Burada sunulan çalışmanın konusunu, Roma ve Erken Bizans Dönemlerinde, Antik Karia Bölgesi?ndeki yerleşim yerlerinden veya nekropol alanlarından bulunmuş; müze koleksiyonlarında ya da kazı atölyelerinde korunan, yayınlanmış veya yayınlanmamış cam kaplar; bu kapların Karia Bölgesi?ndeki dağılımı ve tipolojik olarak değerlendirilmesi oluşturmaktadır. İncelenen eserler içerisinde değerlendirme kriterlerine girerek ele alınan 215 adet eser vardır. Bu eserlerden alt formlarla birlikte 57 tanesi temsil ettikleri formun temsilcisi olarak kataloglanmış; geri kalan 155 tanesi ait oldukları formun kataloğunda ?Karia Bölgesi Benzer Örnekler? başlığı altında listelenmiştir. Geç Hellenistik, Erken Roma, Orta Roma, Geç Roma ve Erken Bizans başlıkları altında sınıflandırılan eserler üzerinde yapılan istatistiksel değerlendirmeler, yoğunluklu grubun Erken Roma Dönemi eserleri oluğunu göstermiştir. Bu durumun temel nedeni olasılıkla, tipoloji çalışmasına elverişli malzemelerin daha çok müze koleksiyonlarında yer alması ve bu koleksiyonları da daha çok Erken Roma Dönemi?nin korunmuş mezar buluntularının oluşturmasıdır. Erken Roma Dönemi özelinde ise ?unguentariumlar?ın ve onun bir alt formu olarak ?armudi gövdeli unguentariumlar?ın en yaygın grubu oluşturduğu tespit edilmiştir. Coğrafi olarak değerlendirildiğinde ise Kaunos?un en yoğun buluntu grubuna sahip olan merkez olduğu fark edilmektedir. Eser sayısının %20?si Kaunos?dan, %18?i Akdağ?dan, %13?ü Stratonikeia?dan ve %8?i Marmaris?ten ele geçmiştir. Buluntu grubunun geneline bölgesel ölçekte bakıldığında ise İç Karia Bölgesinin öne çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the published or non-published Roman glass cups that were found Ancient Carian settlements or necropolis, keep at museum collections or excavation areas, distribution of these cups through Carian Region and typological evaluation. There are 215 pieces which passed the evaluation criteria. 57 of them are cataloged as representative of their representing forms and 155 pieces are listed as ?Carian Samples? in related forms catalogs. The statistical evaluations on the pieces that classified under the titles of ?Late Hellenistic Period?, ?Early Roman Period? ?Middle Imperial Roman Period? ?Late Imperial Roman Period? and ? Early Byzantine? pieces. The probable main reason is the pieces that are suitable for typological study exist museum collections and those collections are formed by Early Roman Period?s protected tomb finds. As special to Early Roman period, ?Unguentariums? and its sub-form ?Pear-Shaped Unguentaria?? are the widest groups. When exemined geographically, it?s realised that Kaunos has the most intense findings. %20 of total findings is come from Kaunos, %18 is come from Akdağ, %13 is come from Stratonikeia and %8 is come from Marmaris. When looked as regional, Inner Karia Region is distinguished