Hastane hizmetleri bağlamında manevi bakım New York Healthcare Chaplaincy örneği
The spiritual care in the context of hospital services the example of New York Healthcare Chaplaincy
  1. Tez No: 330901
  2. Yazar: HASAN MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bugün Manevi Bakım, başta Amerika olmak üzere Avrupa'nın bir çok ülkesinde bir meslek dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu alanda din adamlarının kendilerini yetiştirmeleri konusunda gönüllü kuruluşların, üniversitelerin ve hastanelerin de desteği alınarak Manevi Danışmanlık programları oluşturulmakta okulları açılmaktadır. Amerika'da bunun en önemli örneklerinden birisi New York Healthcare Chaplaincy School dur.Son zamanlarda Türkiye'de Hastanelerde manevi bakım veya moral merkezleri adı altında bir takım çalışmaların öne çıktığı ve bu çalışmaların ilgili bakanlıklar tarafından da desteklendiği bilinmektedir. Bu husus dikkate alınarak gerçekleştirilen bu araştırmada ?Hastane Hizmetleri Bağlamında Manevi Bakım ve New York Healthcare Chaplaincy Örneği? incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays especially in America and nearly in all European country?s we can see that spiritual care has become a profession. Also in this field we can see that religious workers train themselves, with the support of voluntary organizations, universities and hospitals Healthcare Chaplaincy schools are being introduced. The Healthcare Chaplaincy School is the best example in America about this issue.Lately in Turkey we can see that hospitals inaugurated spiritual care or in other words introduced moral clinics, beside we can see that these clinics are supported by the relevant ministries. After considering all this facts and analytical studies, The Spiritual Care in the Context of Hospital Services and the Example of New York Healthcare Chaplaincy was examined.