Sinemada yapım tasarımı ve uygulamaya yönelik öneriler
Production design in cinema and the suggestion for a practice
  1. Tez No: 331035
  2. Yazar: F. NİHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. BENGİ BUGAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu eser metninin konusu gelişen ve sürekli değişen sinema endüstrisi içinde özellikle yüzyılın ortalarında kendisini gösteren sinemada yapım tasarımıdır. Arka planda tiyatro, roman, resim ve fotoğraf sanatından etkilenerek yeni bir dil oluşturan sinema, kinetografın bulunmasıyla başlamış ve 21. yüzyılın ortalarına doğru, etkileşim içinde olduğu fotoğraf, resim, müzik, gibi diğer sanatları içine almayı başararak kendine ait bir gösterge dili geliştirmiştir.Bir filmin kendi içindeki anlatım bütünlüğünü oluşturan senaryo, reji, görüntü arasındaki dil birliğini sağlayarak, her yeni yaratım sürecinde yeni göstergeler dizgesi oluşturabilen bir alan olan sinemada; yapım tasarımı faaliyetinin oluşması, gelişimi ve bugünkü halini alması sinema tarihinde yer eden filmler örnek alınarak açıklanmıştır. Tarihsel dizgede yüzyılın ortalarına kadar olan süreç, sinemadaki ana akımların başlıkları altında incelenmiş, 1960'lardan günümüze değin ise sosyal içerikli göstergelere sahip filmler incelenerek, yapım tasarımının tarihsel süreci günümüze kadar getirilmiştir.Sinemanın bir dil oluşturması tiyatroya ve romana uzanan kökleri temel alınarak irdelenmiş, sinemanın görselliğindeki ana unsur olarak varlığı mesleki ve sanatsal olarak temel estetik kavramlar da gözetilerek açıklanmıştır. Bu bilgiler ışığında çözümlenen ve görselleştirilen
Özet (Çeviri)
The subject of this art of work text is a program design in cinema coming up in especially during mid-century in cinema industry that is continuously developing and changing. Cinema that formed a new language by inspiring from arts of theater, novels, paintings and photographs in the background started with the foundation of kinetograph and developed its own display and indication language by involving the other arts such as photography, painting, and music towards the middle of the 21th century.The formation, development and current shape of production design activity has been explained and described by taking popular movies sticked in minds as an example in cinema which is a field that can form new indicators' system in each new creation process by providing the common language of script, directing and image which form the integrity of expression in its own. This process had been examined under the headings of mainstreams in cinema until the middle of the century and the production design's historical process has been brought to today after examining movies which have social indicators starting from the year of 1960 to the present time.Cinema's formation of language has been examined based on its roots extending to theatre and novel and explained by considering basic aesthetic concepts as the main element in imagery and visuality of cinema in terms of occupational and artistic terms.