Johannes Brahms'ın yaylı dörtlülerinde viyolanın konumu: Op.51 No:1-Op.52 No:2-Op.67
The role of viola in Johannes Brahms string quartets
  1. Tez No: 331036
  2. Yazar: BANU YİNAL
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma, Romantik çağın son bestecisi Johannes Brahms'ın yaylı dörtlülerinde yeralan viyolanın konumu üzerinedir. Besteci, yaratıcı kişiliğini oda müziği yapıtlarında tam anlamıyla yansıtmıştır.Bu çalışmada, oda müziği eserleri arasında önemli bir yer tutan Op.51 No.1, Op.51 No2, Op67 yaylı dörtlüleri ve bu dörtlülerdeki viyolanın konumu detaylı bir biçimde incelenmiştir.Projenin tamamı, tarihi gerçeklere, yazılı eleştirilere, eserlerine ve kayıtlarına dayanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the role of viola in Johannes Brahms string quartets,who is one of the last representatives of the romantic age.The composer reflected all his creative caracter in his compositions for chamber music.İn this research,the role of the viola, especially in the string quartet; Op.51 No.1,Op.51 No.2 and Op.67, are carefully and systematically examined. The whole projet is prepares according to the historical facts,written sources and the manuscripts of his compositions.