Belediyelerin eğitim ve kültür faaliyetleri; Fatih Belediyesi örneği
Educational and cultural activities of municipalities; Fatih Municipality example
  1. Tez No: 331154
  2. Yazar: HALİL HAMDİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yerel yönetimin yol, su, temizlik vb. klasik görevlerinin yanında halka vereceği birçok hizmet de bulunmaktadır. Bu hizmetlerden biri de belediyelerin eğitim ve kültür faaliyetleridirEğitim ve kültür faaliyetleri neticesinde, belediyeler kendi bünyesinde bulunan insanların dışına çıkarak seslerini daha geniş alanlara duyurabilmektedir. Ayrıca belde halkı da bu faaliyetler neticesinde birçok kazanımda bulunmaktadırlar.Bireylerin ve toplumların karşılaştığı sorunların önemli bir bölümü insan kaynaklıdır. Çevre kirliliğinden teröre, açlık ve hastalıktan savaşlara kadar pek çok sorun, insanların bilinçli ya da bilinçsiz karar ve davranışları sonucu ortaya çıkmaktadır. Eğitim ve kültür de insanların yetişmelerinde ve toplumların şekillenmesinde etkin olan iki faktörü oluşturmaktadır.Eğitim ve kültür alanında yaşanan sorunlar sonuçta tüm bireysel ve toplumsal yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çeşitli eğitim ve kültür sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu alanlarda merkezi yönetimlerce üretilen çözüme yönelik politikalar, istenilen sonucu elde etmekte yetersiz kalmaktadırlar.Bu çalışmada eğitim ve kültürel alanda dinamik bir aktör olarak belediyelerin yaptıkları çalışmalar incelenecektir. Bu bağlamda, belediyelerin eğitim ve kültürel alanda yapmış oldukları çalışmaların neler olduğu araştırılacaktır. Yapılan bu araştırmanın sonucu olarak belediyelerin görevlerinin neler olduğu, eğitim ve kültür faaliyetlerine ne kadar önem verdikleri incelenerek, Fatih Belediyesi'nin eğitim ve kültür faaliyetleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Besides the classical tasks like roads, water, sanitation etc., Local governments have also many services that will give to the public. One of these services is educational and cultural activities of the municipalities.As a result of educational and cultural activities ,municipalities can be noticed by larger areas. In addition, many local people achieve many acquisitions as a result of these activities.Major part of problems faced by individuals and communities is human origin. Many problems like environmental pollution, terrorism, wars, hunger and diseases come forward as a result of conscious or unconscious decisions and behavior of people. Education and culture are two factors that are active in growing of people and shaping communities.Eventually, the problems faced in the field of education and culture affect individual and social life negatively. As in many countries various educational and cultural problems are faced in our country. Solution-oriented policies produced by the central governments in these areas, are insufficient to obtain the desired result.In this study, works of municipalities as a dynamic actor in the field of education and culture, will be analyzed. In this context, the works that municipalities did in the field of education and culture will be searched. As a result of this study, educational and cultural activities of Fatih Municipality will be evaluated by examining what the duties of municipalities are and how much they give importance to educational and cultural activities.