Safrataşı hastalığı olan 81 olgunun retrospektif incelenmesi
A Retrospective trial among 81 patients with gallstone disease
  1. Tez No: 33116
  2. Yazar: BURAK ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 1982-1992 arasındaki 10 yıllık süre içinde başvurmuş 81 safrataşı hastası üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışmada safrataşı hastalığı için risk faktörleri olduğu söylenen bazı durumların bizim hastalarımıza ne oranda yansıdığı saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca hastalarda semptomatolojik döküm yapılmış ve bu semptomlardan bazılarıyla örneğin kusma ile koledok taşı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Vaka serimizde diabetes mellituslu hastalarda, akut kolesistit komplikasyonu daha sık olarak görülmektedir. Yine, asemptomatik safrataşı hastalığı diabetik grupta anlamlı ölçüde yüksektir. Fakültemiz Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda safrataşı hastalığının radyolojik tamsı için en çok ultrasonografi ve oral toleşiştografiden yararlanıldığı yine bu çalışmayla ortaya konmuş olmaktadır. Bu durum dünyadaki benzeri çağdaş tıp merkezleri ile benzerlik göstermektedir. Çalışmada safrataşı hastalığına bağlı olarak gelişen komplikasyon oranlanda ortaya konulmuş olup, bunların ileride yapılacak olan randomize çalışmalarda yol gösterici olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
This study has been performed retrospectively among 81 patients with gallstones applied to Istanbul University, Cerrahpaşa School of Medicine Department of internal medicine, section of gastroenterology between 1982 and 1992. In this study we have tried to identify the situations referred as risk factors for gallstone disease in our patients. Also we have classified the related symptoms and searched the relationships between these symptoms and gallstone disease. In our trial, the complication of acute colesystitis has been detected more frequently in diabetic patients than non-diabetic ones. Moreover we have found asymptomatic gallstone disease statistically significant in diabetic group. This trial also shows that; ultrasonography and oral colesystography are the mostly used diagnostic procedures for the gallstone disease in our section, like the other major medical centers. The rates of complications secondary to gallstone disease has also been outlined and we believe that this study may guide the future randomised trials.