Mevkufati Muhammed Efendi'nin Tercüme-i Sadrü'ş-Şeri'a adlı eseri:İnceleme-metin-dizin-tıpkıbasım II: 99b-130b/05
The work called Tercüme-i Sadrü'ş-Şeri'a of Mevkufati Muhammed Efendi: Investigation-text-index-facsimile II: 99b-130b/05
  1. Tez No: 331184
  2. Yazar: HALİM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SAĞOL YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, Mülteka?l-Ebhur tercümesiyle meşhur olan XVII. yüzyıl reisülküttaplarından Mevkufati Muhammed Efendi?nin Tercüme-i Sadrü?ş-Şeri?a adlı eserinin Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ayasofya bölümünde 1052 demirbaş numarasıyla kayıtlı nüshasının 99b-130b/05 varaklarını kapsamaktadır. Çalışma; giriş, inceleme, metin, dizin ve tıpkıbasım bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mevkufati Muhammed Efendi?nin hayatı hakkında bilgi verildikten sonra Tercüme-i Sadrü?ş-Şeri?a?ya ait olduğu tespit edilen yedi nüsha, genel özellikleriyle tanıtılmış; nüshaların birbirleriyle ilişkisi dil ve yazım özellikleri karşılaştırılarak tespit edilmiştir. Ardından metnin yazım ve dil özellikleri incelenmiş ve metnin geniş bir özeti sunulmuştur. Metin bölümünde, transkripsiyon alfabesi kullanılarak Latin harflerine aktarılan metin yer almaktadır. Dizin bölümü, metinde geçen bütün kelimeleri kapsamaktadır. Kelimelerin anlamı tespit edilirken metindeki kullanımları dikkate alınmıştır. Metinde geçen Arapça ibareler dizinin ikinci kısmında yer almaktadır. Son bölümde metnin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes 99b-130b/05 leaves of the manuscript of the work called Tercüme-i Sadrü?ş-Şeri?a of Mevkufati Muhammed Efendi, who is one of the reisülküttaps of 17th century and is famous for the translation of Mülteka'l-Ebhur. The copy is registered with the stock number 1052 at the department of Ayasofya of Süleymaniye Manuscript Library. The study consists of introduction, investigation, text, index and facsimile sections. In the introduction section, after giving information about Mevkufati Muhammed Efendi?s life, seven copies identified as belonging to Tercüme-i Sadrü?ş-Şeri?a are introduced with their general characteristics; the relation between the copies are detected comparing language and spelling features. After that, language and spelling features of the text are examined and a comprehensive summary of the text is presented. The text section consists of the text transferred to the Latin alphabet using transcription alphabet. The index section consists of all the words used in the text. The use of the words in the text is taken into account while their meanings are identified. The Arabic expressions used in the text are presented in the second part of the index. In the last section of the study, the facsimile of the text is given.