Mevkûfâtî Muhammed Efendi'nin Tercüme-i Sadrü'ş-Şerî'a adlı eseri (İnceleme-metin-dizin-tıpkıbasım II: 284b/16-310b/08)
- Tez No: 552609
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SAĞOL YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışma Tercüme-i Sadrü'ş-Şerîʿa adlı eserin Süleymaniye Kütüphanesi Ayasofya Bölümü' nde 1052 numarada kayıtlı olan ikinci cildinin 284b/16-310b/08 varaklarını kapsamaktadır. Eser Mevkûfâtî Muhammed Efendi tarafından tercüme edilmiştir. Çalışma; inceleme, metin, dizin ve tıpkıbasım olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. İnceleme bölümünde Sadrü'ş- Şerîʾa, Mevkûfâtî Muhammed Efendi ve eserle ilgili bilgiler verilmiş, eserin çalışmamıza konu olan kısmının yazım ve dil özellikleri üzerinde durulmuştur. Metin bölümünde, eserin yukarıda belirtilen varaklarının transkripsiyonlu metni bulunmaktadır.Dizin bölümünde, transkripsiyonu yapılmış olan metindeki tüm kelime ve kelime grupları verilmiş ve bağlama göre anlamlandırılmıştır. Tıpkıbasım bölümünde ise çalışmaya konu olan varakların tıpkıbasımı verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study has been made on leaves numbered 284b/16-310b/08 of the second tome, registered on number 1052 in the department of Ayasofia of the Süleymaniye Library, of the work called Tercüme-i Sadrü'ş-Şerîʾa. This work was translated by Mevkûfâti Muhammed Efendi.This study consist of of the four chopters; investigation, text, directory and facsimile. In the part of investigation, there is some information about the text and Sadrü'ş- Şerîʾa and this part spelling and language features has been given. In the part of the text, there is a transcriptional text of the part given above of the work. In the part of the directory, all word and word groups in the transcriphed text are given. And in the part of the facsimile, the leaves that are the subject of of the study are given.