Hipertansiyon tanısı almış geriyatrik hastalarda intraoperatif ortalama arteriyel kan basıncı değerlerinin postoperatif kognitif fonksiyonlara etkisi
Intraoperative mean arterial blood pressure?s effect on postoperative cognitive functions on hypertensive geriatric patients
  1. Tez No: 331331
  2. Yazar: PINAR ÖZLÜLERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H.RIZA ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kognitif disfonksiyon erken postoperatif dönemde yaşlı hastalar için belirgin bir sorundur. Bu disfonksiyona yol açan faktörler içinde cerrahi ya da anesteziye bağlı intraoperatif olaylar sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca intraoperatif hipotansiyon ile de ilişkili bulunmuştur ancak hipertansif hastalarda postoperatif kogtitif disfonksiyona ilişkin veri çok azdır. Çalışmamızın amacı elektif, kardiyak olmayan cerrahiye planlanan hipertansiyon tanısı almış geriatrik hastaların intraoperatif ortalama arteryel kan basıncı değerlerinin postoperatif kognitif fonksiyonlara etkisini nöropsikolojik testler uygulayarak hipertansiyon tanısı almamış benzer özelliklerde hastalardan oluşan kontrol grubuyla karşılaştırmaktı.Çalışmamıza ASA II-III fiziksel durumunda hipertansiyon tanısı almış 65 yaş üstü 40 hasta, hipertansiyon tanısı almamış 65 yaş üstü 41 hasta dahil edilmiştir. Hastalara, ameliyattan 1 gün önce,1 gün ve 1 ay sonra nöropsikolojik test bataryasıuygulanmıştır. Kognitif fonksiyon açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Cognitive dysfunction in early postoperative period is a distinctive problem for geriatric population. Intraoperative events related to surgery or anesthesia are being held responsible for this dysfunction. Intraoperative hypotension is found related to this subject, but data about postoperative cognitive dysfunction on hypertensive patients are few. Our study?s aim was to evaluate intraoperative mean arterial blood pressure?s effect on postoperative cognitive function on hypertensive geriatric patients and comparing the results with a control group who did not have hypertension history by applying neuropsychological tests.We included 40 patients with hypertension diagnosis and 41 patients without the diagnosis over 65 years old and ASA II-III status. The patients underwent a battery of neuropsychometric tests preoperatively, and 1. day and 1. month postoperatively. There was no significant difference on cognitive functions between the groups (p>0.05).