Karpal tünel sendromunda splint ve splinte eklenen kesikli ultrason veya sürekli ultrason tedavilerinin etkinliğinin ultrasonografik görüntüleme ile değerlendirilmesi
Assesment of the effectiveness of splinting and pulsed ultrasound or continuous ultrasound therapies added on the splinting by ultrasonographic imaging in carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 331340
  2. Yazar: NECDET ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Karpal Tünel Sendromu (KTS) en sık görülen periferik tuzak nöropatisidir. Fonksiyonel kayıpların yanı sıra, ciddi işgücü kaybına da yol açmaktadır. Çalışmamızda KTS'li hastaların tedavisinde splint+sürekli ultrason (US), splint+kesikli US ve yalnızca splintleme uygulamasının klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik (USG) parametreler üzerindeki etkileri arasında fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmayı prospektif, randomize, kontrollü ve çift kör olarak tasarladık. Hastalar randomize olarak sürekli US (Grup 1) (31 el), kesikli US (Grup 2) (31 el) ve plasebo (sham) US (Grup 3) (30 el) grupları olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm hastalara iki hafta boyunca geceleri takmaları için nötral pozisyonda el bileği splinti verildi. Toplam on seans boyunca, Grup 1'e sürekli US, Grup 2'ye kesikli US, Grup 3'e sham US tedavisi verildi. Hastaların klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik değerlendirmeleri tedaviden önce (TÖ), tedavi bitiminde (TS) ve tedavi bitiminden dört hafta sonra (KO) tedavi türüne kör olan hekimler tarafından yapıldı. Klinik, elektrofizyolojik ve USG değişkenleri TÖ,TS ve KO'da üç grupta da benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is the commonest peripheral entrapment neuropathy. It leads to serious loss of labour besides functional detriments. In this study we aimed to investigate if there is a difference between the effects of splint+continuous ultrasound (US), splint+pulsed ultrasound and only splinting therapy on clinical, electrophysiological and ultrasonographic (USG) parameters for the treatment of patients with CTS. We designed it as a prospective, randomised, controlled and double-blinded study. Patients were randomised into three groups as continuous US (Group 1) (33 hands), pulsed US (Group 2) (33 hands) and plasebo US (Group 3) (30 hands). Neutrally positioned hand splints were delivered to all patients to be worn at night during two weeks. In addition to splints, for a total of 10 sessions, Group 1 received continuous US, Group 2 received pulsed US, Group 3 received sham US. Patients clinical, electrophysiological and USG assesment were performed before treatment (BT), after treatment (AT) and four weeks after treatment (FAT) by physicians who are blinded to the type of treatment. Clinical, electrophysiological and USG variables were similar for all groups BT, AT and FAT (p>0.05).