Yozgat bölgesinde üçlü tarama testi parametrelerinin medyan değerlerinin belirlenmesi
Determination of the median values of triple test screening parametres in Yozgat region
  1. Tez No: 331358
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞUKAN AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN ÇETIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın gebelikte kullanılan üçlü tarama testi belirteçlerinin bölgemize ait medyan değerlerini belirlemek amacıyla retrospektif olarak yapılmıştır.Çalışmada 2011 yılı Haziran ayı ile 2012 yılı Haziran ayı arasında Yozgat Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvurup biyokimya labaratuvarında üçlü tarama testi yaptıran, 14-18. gebelik haftaları arasında olan, medyan değerleri hesaplamayı etkileyecek veriler çıkarıldıktan sonra toplam 721 gebede alf-fetoprotein (AFP), beta-human koryonik gonadotropin (ß hCG) ve serbest östriol (uE3) değerleri geriye dönük olarak incelenmiştir. Tüm parametreler için 14-18. haftalar arası medyan değerler her bir haftaya göre yeniden hesaplanmıştır. Yeni hesaplanan 15. hafta ß hCG medyan değeri, programdaki ß hCG medyan değerinden anlamlı derecede yüksek, 17, 18.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE MEDIAN VALUES OF TRIPLE TEST SCREENİNG PARAMETRES İN YOZGAT REGIONGökhan DoğukanThis study was retrospectively conducted in order to determine median values of triple screening test indicators used for pregnancy in Yozgat province.The study retrospectively investigated alpha-fetoprotein (AFP), beta-human chorionic gonadotropin (ß hCG) and unconjugated estriol (uE3) values after excluding the affecting factors of medial values among 721 pregnant women who visited women and birth clinic to Biochemical Laboratory of Yozgat Bozok Maternity and Children?s Diseases Hospital in order to have triple screening test between June 2011 and June 2012 and whose gestational ages were between 14th and 18th week. Median values of 14th and 18th weeks were calculated again for all parameters for each week.