Ortodontik ankraj amacıyla kullanılan minividaların farklı yükleme zamanlarındaki stabilitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the stability of miniscrews used for orthodontic anchorage at different healing times
- Tez No: 331385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda ortodontik tedavilerde ankraj amacıyla minividalardan yararlanılmaktadır. Ortodontik tedavi süresini kısaltmak amacıyla minividaların hemen ya da erken yüklenmesi arzu edilmektedir. Ancak yükleme öncesinde ne kadar süre bekleneceği bilinmemektedir. Şimdiye kadar literatürde yükleme zamanı ile ilgili kesin ve net bilgiler yoktur.Bu çalışma, 9 iskeletsel sınıf I dişsel sınıf II, 18 iskeletsel sınıf II dişsel sınıf II bölüm 1 malokluzyona sahip 14 kız 13 erkek toplam 27 birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin yaş ortalaması 17.6'dır. Bu çalışma, minivida yerleştirildikten hemen sonra, 2 hafta sonra ve 4 hafta sonra kuvvet uygulanan bireylerin oluşturduğu 3 gruptan oluşmaktadır. Minividaların, kanin distalizasyonunun ilk 3 aylık döneminde stabiliteleri Rezonans Sıklığı Analizi (RSA) yöntemi ile değerlendirilerek implant stabilite katsayısı (İSK) değerleri belirlenmiştir. IL-1ß ve IL-6 seviyesinin, minivida stabilitesi ile olan ilişkisini değerlendirebilmek amacıyla T0, T1, T2, T3, T4 ve T5 dönemlerinde minivida oluk sıvısı toplanmıştır. Ayrıca tüm hastalardan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri alınarak minivida stabilitesinin kortikal kemik kalınlığı, kortikal kemik yoğunluğu ve kökler arası mesafe ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir.Gruplar arasında primer stabilite değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. IL-1ß seviyesi açısından hiçbir dönemde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Başarısız olan 6 minividanın 5 tanesi 1. Gruptadır. 1. gruptaki başarılı ve başarısız minividalar değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen başarısız olan minivida grubundaki IL-1ß, OD değerleri başarılı gruba göre daha yüksektir. Kortikal kemik kalınlığı ve kortikal kemik yoğunluğu değerleri ise daha düşüktür.Bu bulgulara dayanarak, ?minividaya kuvvet yüklemesi yapılmadan önce 2-4 hafta beklenmesi minividanın başarısını olumlu etkileyebilir? sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Miniscrews are being used for orthodontic anchorage in recent years. Immediate loading of miniscrews are preferred to reduce the length of treatment time. However there is no certain information regarding the healing time before loading of miniscrews.14 female and 13 male subjects were included in the study. The mean age of the subjects was 16.5 years. There are 3 groups in this study which are immediate loading group, 2 weeks healing and 4 weeks healing group. During the 3 months of canine distalization the primary stability and the stability changes of the miniscrews over time were measured by Resonance Frequency Analysis (RFA) and İmplant Stability Quotient (ISQ) were obtained. In order to evaluate the relationship between the stability of miniscrews and IL-1ß and IL-6; peri-miniscrew crevicular fluid is collected at different times. (T0, T1, T2, T3, T4 ve T5) In addition Cone-Beam Computerized Tomography (CBCT) images were obtained from all patients to evaluate the relationship between the stability of miniscrews and cortical bone thickness, cortical bone density and interradicular distances.There is no statistically significant difference between groups for primary stability measurements. There is no statistically significant difference between groups for IL-1ß levels, at T0, T1, T2, T3, T4 ve T5. 5 over 6 failed implants were in the firt group. When healty and failed miniscrews in the firt group were evaluated; although there is no statistically significant difference between groups, IL-1ß and OD levels are higher in the failed group and cortical bone thickness, cortical bone density values are lower in the failed group.We can conclude that waiting 2-4 weeks before loading the miniscrew may positively affect the stability of miniscrews.