Edgewise ve Begg teknik yöntemleri ile tedavi edilen vakalarda yüzün dik yön boyutlarında görülen değişiklikler
- Tez No: 1226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI I. ö Z E T Bu çalışmada, çok yaygın olarak uygulanan Edgewise ve Begg sabit orto- dontı'k tedavi teknik! erinin, hiperdiverjent yapı gösteren bireylerdeki tedavi sonuçları karşı laştırılmıştır. Edgewise ve Begg tedavi grupları ile ortodonti k tedavi yapılmadan takip edilmiş Kontrol grubu olmak üzere 10 'ar kişilik 3 grup üzerinde yürüt tüğümüz araştırmanın materyalini, Hiperdiverjent yapı gösteren 30 bireyin tedavi ve kontrol önce-sonrası alman 60 lateral sefalometrik film oluştur maktadır. Tedavi gruplarına yalnızca 4 premolar çekimli ve moderate veya maksi mum ankraj olarak planlanmış vakalar alınmıştır. Tedavi ve kontrol başında yaş ortalamaları yanında tedavi ve kontrol süreleri denk olan gruplarımızın, öncelikle iskelet yapı olarak da homojen olup olmadığı araştırılmıştır. Daha sonra her bir grupta araştırmada kullandığımız 33 parametrede tedavi ve spontan gelişimle meydana gelen değişiklikler saptanmış ve son aşa mada bu değişikliklerin gruplar arasında fark gösterip göstermediği araştırı larak, tedaviye bağlı gerçek değişiklikler saptanıp, tedavi teknikleri ara sındaki farklar belirlenmiştir. Sonuç olarak, Edgewise tekniğin A noktasının posterior hareketinde da ha etkili olduğu, her iki tekniğin mandibuladakı spontan gelişimi engelledi ği, Edgewise teknikle SN/GoGn açısının arttığı ortaya çıkmıştır. Dişsel hare ketler açısından iki teknik arasında herhangi bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY la this study, the effects of Edgewise and Begg techniques ©n individuals with hyperdivergent skeletal structures were investigated, and the results were compared with each other. The groups of the study consisted of Edgewise and Begg treated cases of ten each and a Control group of ten which had no treatment. The material used in this study, is the lateral cephalometric films taken before and after treatment( control) of thirty patients. In the treatment groups, only four premolar extractions and moderate /maximum anchorage planned patients were included. Besides before treatment (control) age averages, also the treatment (control) periods of the groups were similar. The three groups were investigated at the beginning whether they were homo- genious or not in terms of skeletal structure. After that, the differences occured by treatment or spon taneously - in 33 parameters used in the study - were determined. In the last phase, these differences were evaluated whether they have varied among groups. As a conclusion, it can be said that; Edgewise technique is more effective than Begg technique upon point A' s posterior movement. Both techniques prohibited mandibular's spontaneous development. With Edgewise technique, the SK/GoG-n angle incre ased. There were no differences between the two techniques in terms of tooth movements.