Profilaktik kranial ışınlamalarda sağ ve sol optik sinirlerin aldığı dozun araştırılması
An invistigation of the optic nerve radiation dose during prophylactic cranial irradiation
  1. Tez No: 331399
  2. Yazar: SAMER MHANNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GALİP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sınırlı evre küçük hücreli akciğer kanseri olan hastalarda Proflaktik kranial ışınlamayaklaşık 30 yıldır uygulanmaktadır. İlk randomize çalışmalardan beri, Proflaktik kranialışınlamanın kullanımının önemi ölçüde beyin metastazı riskini azalttığıgösterilmiştir. Ancak, genel sağkalım üzerindeki etkisi yalnızca bir çalışmadagösterilmiştir. Proflaktik kranial ışınlama geç nörolojik hasara neden olabildiğibilinmektedir.Bu çalışmanın amacı, tam kraniyal ışınlama sırasında optik sinir, görme yolları vekiazmanın aldığı radyasyon dozunun miktarını ölçülmesidir. Bu ölçüm içinTermolüminesans dozimetri sistemi kullanılmıştır. Rando fantom çizme ilgili bölgelere(optik sinirlere) yerleştirelen Termolüminsanse dozimetre çiplerindeki doz üç boyutluplanlama sonucunda ölçülmmüştür.Bu ölçümlere göre, optik sinirin aldığı dozun beklenen dozdan daha yüksek olduğugösterilmiştir, ayrıca bu çalışmadaki sonuçlara göre tolerns dozun altında kalmıştır.Böylece proflaktik kranial ışınlama sırasında optik sinir hasarının beklenmedik birdozun olduğu söylenebilir.Anahtar kelimeler Profilaktik kranial ışınlama, Termolüminesans dozimetri, görmesiniri (optik siniri) dozu
Özet (Çeviri)
Prophylatic cranial irradiation in patients with small cell lung cancer is a treatmentunder evaluation for about 30 years. Since the first randomized trials, it was clear thatits use significantly decreased the brain metastasis rate. However, its effect on overallsurvival was not demonstrated. Retrospective reviews suggested that PCI could inducelate neurologic damage.The purpose of this study is to measure the amount of absorbed dose that given to opticnerve , vision pathways and chiasm during total cranial irradiation and be assure that theplanned dose has deliveried truly with out reach the tolerance dose of these organs , toreach an exact measurements we had used Thermoluminscence dosimetry system.Although ion chambers have more precise sensitivity more than Thermoluminscencedosimeters but we prefered to use TLD chips because of its ability to be used inside ofthe targeted volume .According to the measurements of TLD chips we have find that optic nerve haveradiation dose more than what has planned , but according to last studies it shows thatour measurents still under the tolerance dose of optic nerve and depending on that theoptic nerve will not be exposed to the toxic dose of radiation during prophylactic cranialirradiation .Key word : Prophylactic cranial irradiation (PCI) , Thermoluminescence dosimetry(TLD) , Optic nerve