Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde yürüme egzersiz programının yorgunluk üzerine etkisi
The effects of walking exercises programme on fatigue in the person with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 331400
  2. Yazar: SELDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerde yorgunluk semptomu sıklıkla bildirilmektedir. Yorgunluk; güç ve performansta azalma, halsizlik, enerji yokluğu, günlük işleri yapamama, motivasyon eksikliği olarak tanımlanmaktadır. Araştırmanın amacı, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerde sekiz hafta, haftada üç gün süreli yürüme egzersiz programının yorgunluk üzerine etkisini değerlendirmektedir. Çalışma, müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmada 32 müdahale ve 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 65 hasta ile çalışılmıştır. Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ve Astım Yorgunluk Ölçeği, Modifiye Borg Skalası, Yürüme İzlem Çizelgesi ve pedometre kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna sekiz hafta boyunca haftada üç gün olmak üzere yürüme egzersizi uygulanmış, kontrol grubuna egzersiz uygulanmamıştır. Hastalara telefon ile danışmanlık hizmeti verilmiş, dördüncü hafta kontrole çağırılmışlardır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, ki-kare testi, Cochran?s testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş izin formu alınmıştır. Müdahale ve kontrol grubunun öntest yorgunluk puanları arasında bir fark olmadığı (t:0.788 p:0.434), son teste göre müdahale grubunun yorgunluk puanının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (t:3.924 p:0.001).
Özet (Çeviri)
The fatigue symptom in the people with Chronic Obstructive Pulmonary Disease is reported frequently. The fatigue is defined as the decline in performance and power, exhaustion, lack of energy, inability to do the casual works and lack of motivation. The aim of the study was to assess the effect of walking exercise programme which was three times in a week along eight weeks on the fatigue in the people with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. The study which was to intervention study. It was studied with 65 patients in overall, 32 intervention and 33 control group. The data of the study was collected with Personal Information Form, Chronic Obstructive Pulmonary Disease and asthma fatigue scale, Modification Borg Scale, walking following chart and pedometers. Walking exercise was applied to intervention group at three times in a week along eight weeks, no exercise was applied to the control group. Patients were given counseling by phone, invited to checking at the fourth week. The evaluation of data was used depented and indepented t test, chi-square test, Cochran?s test and repeated measures analysis of variance. Signed consent forms fort he study were obtained from paitent after the ethics committee approval. It was seen that there is no difference between the points of pre-test fatigue of intervention and control group (t:-0.788 p:0.434); according to the last test, the intervention group?s point of fatigue is lower than the control group and this difference is statistically significant (t:-3.924 p:0.001).