İlköğretim 8. sınıf ve lise 11. sınıf öğrencilerinin Beden Eğitimi dersine ilişkin tutumlarının çeşitli değişkenlere bağlı olarak karşılaştırılması (Kırıkkale örneği)
The comparison of the attitudes of students at 8th class of primary school and 11th class of high school about gym lesson according to different variables (Kırıkkale example)
- Tez No: 331469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETİlköğretim 8. Sınıf ve Lise 11. Sınıf Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine İlişkin Tutumlarının Çeşitli Değişkenlere Bağlı Olarak Karşılaştırılması (Kırıkkale Örneği).Bu araştırmanın amacı 2011/2012 öğretim yılında Kırıkkale ilinde öğrenim gören ilköğretim 8. Sınıf ve Lise 11. sınıf Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine İlişkin Tutumlarının Çeşitli Değişkenlere Bağlı Olarak Karşılaştırmaktır. Araştırmaya, örneklem olarak rastgele örneklem yoluyla seçilen 127 ilköğretim 8. sınıf erkek öğrenci, 104 ilköğretim 8. sınıf kız öğrenci; 115 lise 11. sınıf erkek öğrenci ve 155 lise 11. sınıf kız öğrenci olmak üzere 242 erkek öğrenci, 259 kız öğrenci olmak üzere toplam 501 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Yapılan çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen beden eğitimi dersi tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliliği için madde analizi yapılmış. Madde analizi için toplam korelasyon yöntemi seçilmiştir. Yapılan analiz sonucunda madde korelasyonları .38 ve .63 arasında çıkmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı .83 bulunmuştur. Öğrencilerin tutum puanlarının ölçülmesinde bağımsız t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Comparison of The Attitudes of Students at 8th class of Primary school and 11th class of High School about Gym Lesson According to Different Variables (Kırıkkale Example).The aim of this study is to compare attitudes of students, being at 8th class of primary school and 11th class of high school and studying in Kırıkkale city in 2011/2012 school year, about gym lesson according to different variables. As 127 male and 104 female students at 8th class and 115 male and 155 female students at 11th class of high school were selected for a random sample; 501 students as 242 male students and 259 female students in total participated to study voluntarily. In the research done, the physical education lesson attidute scale, is used by the reasercher. For the validity of the scale item analysis is done. As a result of the scale item analysis made item correlation is found as .38 and .63. Cronbach Alpha Reliability Co-Efficient of scale was found as 83. Independent Samples t test was used in measurement of attitude points of students.