Lise öğrencilerinin İngilizce dersi ile ilgili özyeterlik inançlarının ölçülmesi (Sakarya ili Kaynarca ilçesi örneği)
Surveying the high school students' English lesson self efficacy (Kaynarca district sample)
  1. Tez No: 483075
  2. Yazar: MEHMET AYKUT BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUBHAN EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilkokul 2. sınıftan lise son sınıfa kadar İngilizce dersi gören öğrencilerin 4 kazanımda kendilerini ifade etmede ne kadar yetkin gördüklerini belirlemektir. Araştırmada, genel tarama modelinde betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sakarya ili Kaynarca ilçesindeki 3 lisenin toplam 720 öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Bümen ve Yanar (2012) tarafından geliştirilen“İngilizce ile İlgili Özyeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the problems which the students encounter in explaining themselves in the four skills of the foreign language although they have been attending English lessons from the second in primary till the end of the high school. In the study, descriptive research method has been used in general screening model. The target population of the study consists of 720 students which are attending the three high schools in Kaynarca district of Sakarya. As the data collection tool,“Developing a Self Efficacy Scale for English”created by Bümen and Yanar (2012) was applied.