Gebeliğin farklı dönemlerinde maternal kanda ve yenidoğan kordon kanında malondialdehit, nitrik oksit, katalaz, süperoksit dismutaz ve glutasyon peroksidaz düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the malondialdehyde, nitric oxide, catalase, superoxide dismutase and glutathione peroxidase levels of different periods of pregnancy in maternal blood and newborn cord blood
- Tez No: 331472
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, annelerden alınan kan ile yenidoğanın kordon kanında peroksidasyon ürünlerin bir göstergesi olan malondialdehit (MDA) ve reaktif nitrojen türlerinden olan nitrik oksit (NO) ile antioksidan enzimlerden katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutasyon peroksidaz (GSH-PX) düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla 20-30 yaşlar arasındaki sağlıklı gebelik geçirmiş ve normal doğum yapmış olan 30 anneden gebeliğin 9-13, 22-26. ve 36-40. haftalarda kan alındı ve doğum sonrası yenidoğanların kordon kanı toplandı.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to find out the levels of malondialdehyde (MDA), an indicator of peroxidation products, nitric oxide (NO), a kind of reactive nitrogen, superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-PX) and catalase (CAT) from antioxidant enzymes in the blood of mothers and in the blood collected from newborn cord. To this end, venous artery blood is collected from 30 mothers between the ages of 20-30 who had a healthy pregnancy and gave birth in a natural way, in the first (9-13 weeks), second (22-26 weeks) and third periods (36-40 weeks) of pregnancy. Also, cord blood is collected in the post-natal period.