Farklı döner alet sistemleri ile hazırlanmış kanallarda üç farklı kanal dolgu patı kullanımının kök kırılma dayanımına etkisinin incelenmesi (Bir laboratuar ve fem çalışması)
Evaluation of the effect of preparation with different rotary instruments and obturation with three different root canal sealers on root fracture strength (A laboratory and fem study)
- Tez No: 331638
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı döner alet sistemleriyle yapılan preparasyonun ve üç farklı kanal dolgu patı kullanılarak yapılan kanal dolgularının kırılma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada periodontal nedenlerle çekilmiş 250 adet mandibular premolar diş kullanıldı. Dişler 6 gruba ayrıldı (n=10); 6 farklı preparasyon sistemi kullanıldı. Köklerin kanalları üç test grubu oluşturacak şekilde AH Plus, Hybrid Root Seal, RealSeal kanal dolgu patları kullanılarak dolduruldu Kontrol grubu oluşturuldu (n=10, sağlam diş). Örnekler Universal test cihazında kırık meydana gelene kadar vertikal kuvvet uygulandı (1mm/min). Kırılmanın meydana gelmesi için gereken maksimum kuvvet Newton cinsinden kaydedildi. Elde edilen veriler Weıbull Analizi kullanılarak analiz edildi. Mekanik yükleme sonunda her örnek kırık tipi açısından değerlendirildi. Altı farklı preparasyon yöntemi ile genişletilmiş dişler oluşan stres miktarı ve dağılımının ölçülmesi ve değerlendirilmesi amacı ile Micro-CT kullanılarak tarandı ve altı farklı preparasyon tekniğinin FEA modellerinde simülasyonu gerçekleştirildi. Stres dağılımları ve miktarları değerlendirildi. Maksimum stres değerleri kullanılarak sonuçlar değerlendirildi. Değerlendirilen patların aralarında kırılma dayanımına etkileri açısından önemli bir fark bulunmadı (p>0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of preparation with different rotary instruments and obturation with three different root canal sealers on root fracture strength. Two hundred fifty extracted mandibular premolar teeth with periodontal problems were used for this purpose. Teeth were divided in to six group (n=10) in each group; six different preparation systems were used. The root canals were than obturated using the following sealers (AH Plus, Hybrid Root Seal, RealSeal root canal sealers) to create three test groups and a control group (n=10, intact teeth). Vertical loading force (1mm/min) was applied until fracture of the roots with Universal testing machine. Maximum force to fracture was recorded as Newton. Data acquired were evaluated by Weibull analysis. In order to measure and evaluate the distributed stress amounts, six teeth were prepared by 6 techniques and were scanned using Micro-CT. FEA models simulating 6 different preparation techniques were created. The stress accumulation areas and distributions were evaluated. The results showed the maximum stress values. No significant difference was found among the sealers in terms of fracture strength (p>0.001).