İmplant uygulamalarında farklı yüzey özelliklerinin osseointegrasyon üzerine etkisinin rezonans frekans analizi ile değerlendirilmesi
Efficacy of surface properties on the stability of the different implants with resonance frequency analysis
  1. Tez No: 331637
  2. Yazar: BURCU GÜRSOYTRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son 20 yılda, her sene yaklaşık bir milyona ulaşan dental implant prosedürlerinin sayısı, dünya çapında artış göstermektedir. Oral implantların klinik başarısı erken osseointegrasyon ile ilişkilidir. Dental implantların kısa ve uzun dönem başarıları için geometri ve yüzey topografisi çok önemlidir. Bu parametreler başarılı erken klinik sonuç için bir ön koşul ve hassas bir cerrahi teknik ile ilişkilidir. Dental implant yüzey teknolojisi hızlı osseointegrasyon elde etmek ve implant tedavisinden beklenen sonuçları iyile;tirmek amacıyla büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Son zamanlarda, odak; biyoaktif malzemeler ve implant yüzey üzerinde nano yapıların mevcudiyeti üzerine olmuştur. Son zamanlarda, kalın bir kaplama ile diğer biyoaktif materyaller kullanılmaksızın; titanyum yüzeyini değiştirerek (modifiye ederek) biyoaktif yapmak için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Titanyum biyoaktivasyonunun en başarılı metodu alkali veya florid tedavisidir. Tüm skalalar üzerinde modifiye pürüzlendirme kombinasyonlarının ve bu modifiye biyoaktivitenin, hızlı ve güvenilir osseointegrasyonun olağanüstü yeteneği ile optimal bir implant yüzeyini sağlayabileceği bulunmuştur. Erken kemik iyileşmesi ve osseointegrasyon içersinde nano yapıların önemi hakkında bilgi sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; titanyum biyoaktivasyonunun düz şekilli implantlarda, erken kemik iyileşmesi sağlayıp sağlamadığını araştırmak ve tedavi süresini ne kadar kısaltabileceğini değerlendirmektir. Toplamda 50 adet düz şekilli, ticari saf titanyum dental implant test grubu (alkali ile modifiye edilmiş yüzeyli implantlar veya biyoyüzey) ve kontrol grubu (kumlanmış yüzeyli implantlar) olmak üzere 2 gruba ayrılarak 14 hastanın mandibulasına yerleştirilmiştir. Bu çalışma için aynı boy ve çapta toplamda 50 adet implant kullanımı planlanmıştır. İmplantasyondan sonra 0, 2, 6 ve 12. haftalarda Rezonans Frekans Analiz yöntemi kullanılarak implant stabilite katsayıları ölçülmüştür. Rezonans Frekans Analiz sonuçlarina göre implantasyondan hemen sonra biyoyüzeyli implantlar için yüksek değer eğilimi göstermiştir. Ancak yüksek değerler implantasyondan hemen sonra 2. ve 6. haftalarda implant stabilite katsayılarında hızlı bir düşüş görülmüştür ve 3 ay sonra her iki grupta da ISQ değerleri benzerdir. Rezonans Frekans Analiz sonuçları yüksek primer stabilite göstermesine rağmen, zamanla yüzeyi alkali ile muamele edilmiş implant grubunda sekeonder stabilite üzerine etkisi görülmemiştir. İmplantasyondan hemen sonra istatistiksel olarak anlamlı (p0.05). Bu çalışmanin sonuçlarına göre biyoyüzeyli implantların kumlanmış yüzeyli implantlarla kıyaslandığında immediyat yükleme için çok daha fazla avantajı vardır. Alkali ile muamele edilmiş implantlarda, karşılaştırmalı ve uzun dönem takipli yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In the past 20 years, the number of dental implant procedures has increased steadily worldwide, reaching about one million dental implantations per year. The clinical success of oral implants is related to their early osseointegration. Geometry and surface topography are crucial for the short- and long-term success of dental implants. These parameters are associated with delicate surgical techniques, a prerequisite for a successful early clinical outcome. Dental implant surface technology has made a big progress with the aim of achieving faster osseointegration on their surfaces and improving the expected outcomes. Recently, the focus has been on bioactive materials and the presence of nanostructures on the implant surface. Recently various attempts have been made to modify the surface of titanium in order to make it bioactive, but without the use of a thick coating of other bioactive material. The most successful methods of titanium bioactivation are e.g. alkali or fluoride treatment. It was found that the combination of treatments modifying roughness on all scales and those modifying reactivity (bioactivity) could result in an optimal implant surface with outstanding ability of quick and reliable osseointegration. Knowledge about the importance of nanostructures in early bone healing and osseointegration is limited. The aim of this study was to investigate if titanium bioactivation enhance early bone healing on straight shaped dental implants and to evaluate how long times to be shortened treatments. A total of 50 straight shaped, commercially pure titanium dental implants, divided into a test group (implants with an alkali-modified surface or biosurface) and a control group (implants with sand-blasted surface) were inserted in the mandibles of 14 patients. A total of 50 implants which had the same diameter and lenght,were planned to use for this study.Resonance frequency analysis method was used to measure the implant stability quotient (ISQ) 0, 2, 6 and 12 weeks after the implantation. The results from the resonance frequency analysis showed a tendency for higher values for the implants with biosurface immediately after the implantation.But the high value showed fast/speedy decrease for the implant stability quotient 2 and 6 weeks after the implantation and 3 months later both groups had the same ISQ.Although the result of resonance frequency analysis indicated highly primer stability,over time in the alkali-treated surface implant group there was no effect of seconder stability. Although immediately after the implantation the statistical significance were exist (p0.05). According to the results of our study, biosurface implants are more advantageous compared to sand-blasted surface implants for immediate loading. There are need new comparative and long-term follow-up studies with alkali-treated surface implants.