Türkiye'de medya sahiplik yapısındaki değişim: Milliyet ve Vatan gazeteleri örneği
Change in the structure of media ownership in Turkey:Example of Milliyet and Vatan newspapers
- Tez No: 331821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Avrupa?yla karşılaştırıldığında gazeteciliğe oldukça geç adım atan Türkiye?de, özellikle 20. yüzyılla birlikte basın alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle 1980?li yıllarda ekonomideki liberalleşme hareketleriyle birlikte basın dışı sermayenin basına ilgisi artmıştır. Basına duyulan bu ilgi, Türk basınının holdinglerin hakimiyetine girmesine neden olmuş, basının yapısında da çok önemli değişiklikler yaşanmıştır. Cumhuriyet sonrası Türkiye basınının değişen sahiplik yapısını eleştirel ekonomi-politik anlayışla ele alınan bu çalışmada, Türkiye?de basının holdingleşmesinin en önemli örneklerinden sayılan Milliyet gazetesiyle birlikte, yayın hayatına başlayalı kısa bir süre geçmesine rağmen birkaç kez el değiştiren Vatan gazeteleri örnek olarak alınmıştır. Gazetecilikten gelerek Milliyet?i kuran Ali Naci Karacan?ın gazete patronluğu kısa sürmüş, ölümüyle birlikte gazete, oğlu Ercümen Karacan?a devrolmuştur. Milliyet 1979 yılında işadamı Aydın Doğan?a satılmasıyla birlikte Türkiye?de basın dışı sermayenin basına ilgisi artmış, gazetecilikten gelen basın patronları zor durumda kalmaya başlamışlardır. Aydın Doğan, uzun süre patronluğunu yaptığı Milliyet gazetesini yine bir işadamı olan Erdoğan Demirören ile Ali ve Ömer Karacan kardeşlere satmak durumunda kalmıştır. Sabah grubunun önemli isimleriyle Bağımsız Gazeteciler adıyla 2002 yılında yayın hayatına başlayan Vatan ise, 2007 yılında Aydın Doğan?a, Doğan?dan da 2011 yılında Erdoğan Demirören-Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin oluşturduğu ortaklığa satılmıştır.Türkiye?deki değişen sahiplik yapısını Milliyet ve Vatan gazeteleri örnekleriyle inceleyen bu çalışmada, literatür taramasıyla birlikte eleştirel ekonomi-politik yaklaşıma dayanan betimleyici analizler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
When comparing with Europe, Turkey started its journalism history more than a little later; especially Turkey has experienced important development in press and press industry since 20th century. After liberalization movements in 1980?s interests of capital from different sectors on press and press industry in Turkey has increased steadily. This caused Turkish press to enter the serves of huge companies and that is why; structure of press has changed markedly. This study takes into account of changing ownership structure of Turkish press after establishment of Turkish Press in terms of critical economy-politic approach. Milliyet which is one of the most important examples of over-commercialization press and Vatan which has been sold several times in a short time were taken in hand as sampling among Turkish newspapers. Ali Naci Karacan who was a journalist established Milliyet and after his death, his son Ercüment Karacan continued this mission. Milliyet was sold to Aydın Doğan in 1979 and after that capital from different sectors started to interest in ownership of press. Because of this, bosses as original journalists started to have difficulties in press sector. A long while later, Aydın Doğan sold Milliyet to Erdoğan Demirören, Ali and Ömer Karacan. Vatan, which started is publishing life with important names from Sabah under the name of Independent Journalist in 2002, was sold to Aydın Doğan in 2007 and than he sold Vatan to consortium consisnts of Erdoğan Demirören, Ali and Ömer Karacan.This study takes in hand changing ownership structure of press in Turkey with using examples of Milliyet and Vatan and in the content of the study a wide range of literature review and descriptive analysis were used in the context of critical economy-politic approach.