Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kuruluşu, yapısı ve yetkileri
The establisment, structure and authority of european court of human rights
  1. Tez No: 331970
  2. Yazar: FIRAT PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızın esas konusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi?nin kurumsal yapısı işleyişi olmakla birlikte ister ulusal isterse uluslararası olsun yargılama yetkisi kullanan mahkemenin hangi konularda görev yapacağı önceden belirlenmektedir. Bu sayede o yargı sistemine tabi olan tarafların hangi mahkemeye başvuracakları önceden bilinmektedir. Bu kapsamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yargılama faaliyetinin konusu olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin üzerine inşaa edildiği insan hakları kavramını ele aldık. İncelememizin konusu olan Mahkemenin uluslararası niteliği gözetildiğinde insan hakları kavramının uluslararası alana geçişi, toplumsal değerlerin ve kültür ögelerinin hangilerinin uluslararası kabul görebileceğini irdeleyip biyolojik ve toplumsal insan hakları sınıflandırmasını yaparak Mahkemenin meşruluğunu bu temel üstüne kurmaya çalıştık. Tüm yargılama makamları için geçerli olan bağımsızlık, üye seçimi, ilgili birimlerin oluşturulması, siyasi bir makam olarak Bakanlar Komitesinin yetkilerinin Mahkemenin bağımsızlığı yönünde nasıl azaltıldığını göstermeye çalıştık. Bu süreçte henüz yürürlüğe girmiş olan 14 Nolu Protokolden de bahsetmeyi ihmal etmedik. Mahkemenin yargılama faaliyeti gözetildiğinde amacının ulusal yargı makamları üstünde baskı oluşturmaktan öte sorunun esasen Sözleşmenin tarafı olan ulusal devlet tarafından çözülmesi gerektiğini vurguladığı, bu kapsamda başta dostça çözüm olmak üzere Mahkeme?nin tespit niteliğindeki kararının uygulanmasını yine mahkûm olan devlete bırakması amacın Sözleşme?nin taraf devletlerce içselleştirilmesini sağlamak olduğu anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the main subject of this study is the institutional structure and operation of European Human Rights Court, the areas in which the court would function are predetermined albeit it has power for both national and international judging; so that it is known in advance which parties under a particular legal system would apply to which court. In this context we have undertaken the concept of human rights which forms the basis of European Human Rights Charter over which European Human Rights Court has jurisdiction. Considering the international nature of the court, which is the subject of our study, we have attempted to investigate the transformation of human rights concept into an international matter, social and cultural elements that can attain an international recognition by classification of biological and social human rights. Therefore we have attempted to establish the legitimacy of the court based on this foundation. We have also attempted to show how the powers of committee of ministers as a political body is reduced to secure the independence of the court based on the belief that independence, selection of members and formation of organs are indispensable for all courts. In this context we have chosen to point out to the protocol no. 14, although it has been just implemented. It is concluded that the main purpose of the court is to direct the states to internalise the principles of the charter, by observing that the legal procedure of the court is aimed at stressing the necessity of a solution of the matter by the states rather than forcing the national jurisdiction and supporting a friendly solution and leaving the actual enforcement of the court decision, which is only factual, to the convicted state.